I Kongres Stowarzyszeń Regionalnych Województwa Podkarpackiego

Na Uniwersytecie Rzeszowskim odbył się I Kongres Stowarzyszeń Regionalnych Województwa Podkarpackiego. Członkowie stowarzyszeń mieli okazję, by się spotkać i wymienić pomysły i doświadczenia. Stowarzyszenia to skarbnica wiedzy, fundament tożsamości historycznej i kulturowej Polaków zaznaczali uczestnicy spotkania.

Kongres Stowarzyszeń Regionalnych to doskonała okazja do promowania dziedzictwa historyczno-kulturowego Podkarpacia, ale nie tylko. To także zwrócenie uwagi na pamięć historyczną jako podstawę kształtowania postaw patriotycznych i istotny łącznik przeszłości z współczesnością. To bardzo ważne w dzisiejszych czasach, gdyż młodzież coraz częściej okradana jest z historii. Stowarzyszenia mają być zatem żywą lekcją historii – mówi prof. dr hab. Wacław Wierzbieniec.

Zastępuje w pewnym momencie szkołę, jeśli to tak można odkreślić, ale przede wszystkim uzupełnia szkołę. Pokazuje bogactwo lokalnych społeczności, ugruntowuje uczucia patriotyczne, bo przecież przez miłość do własnego miasta, do własnej wsi, poprzez znajomość tradycji, poznajemy także tradycje i historię całego kraju – podkreślił prof. dr hab. Wacław Wierzbieniec.

Na kongresie pojawiło się mnóstwo młodych ludzi, pełnych zapału i miłości do ojczyzny. Jak mówi Konrad Brać, uczeń szkoły wojskowej w Rymanowie, są pewne wartości, o które trzeba dbać i je kultywować.

– Jeździmy do Warszawy, maszerujemy przy Placu Nieznanego Żołnierza, jeździmy do Krakowa. Takie wyjazdy są co najmniej raz w miesiącu. Są także wyjazdy do Lwowa. Byliśmy ostatnio we Lwowie na cmentarzu Orląt Lwowskich – mówił Konrad Brać.

Stowarzyszenia są zatem bardzo ważnym elementem życia społecznego, szczególnie życia w małych ojczyznach.

Te stowarzyszenia pełnią bardzo ważną funkcje, budują społeczeństwo obywatelskie właśnie w tych naszych małych ojczyznach, niejednokrotnie wyręczając rząd, samorządy z rzeczy, które są im przypisane jako zadania własne – powiedział Stanisław Kruczek, członek zarządu województwa podkarpackiego.

Stowarzyszenia odgrywają również rolę budzenia społeczności lokalnych. Zajmują się bardzo wieloma dziedzinami naszego życia. To, co jednoczy ludzi, to przede wszystkim wspólna potrzeba i idea, a nie żaden nakaz.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl