fot. twitter.com/CaritasPolska

„Inwestor od serca” – nowy program wsparcia dla Syryjczyków

„Inwestor od serca” to nowy program wsparcia dla mieszkańców Syrii, którego realizację ogłosiła w czwartek Caritas Polska. W jego realizację włączą się Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz minister ds. pomocy humanitarnej.

Trwający już od 8 lat konflikt w Syrii powoduje konieczność przechodzenia od pomocy doraźnej do pomocy rozwojowej. Pomoc międzynarodowa powinna skupić się na zapewnieniu Syryjczykom możliwości kształcenia, pracy oraz rozwijania własnych biznesów.

Celem programu „Inwestor od serca” jest tworzenie nowych miejsc pracy poprzez wspieranie przedsiębiorczości. O założeniach programu mówi dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki.

– Chcemy zachęcić naszych przedsiębiorców do wsparcia konkretnych projektów inwestycyjnych małych biznesów. Oczywiście prowadzimy już te projekty, zrealizowaliśmy ich 250, np. pomoc w zakupie taksówki, zakładu fryzjerskiego, zakładu stolarskiego. Tą konferencją prasową chcemy rozpocząć szerszą pomoc w tym zakresie – zaznacza dyrektor Caritas Polska.

Przedsiębiorcy chcący pomóc rozwijać małe biznesy w Syrii mogą się zgłaszać do Caritas.

Czas zamiast ryby dać wędkę. To naturalny etap wsparcia państw dotkniętych konfliktem zbrojnym – wskazuje minister ds. pomocy humanitarnej Michał Woś.

– „Inwestor od serca” to program oddolny, który wspieramy naszą obecnością. Wspieramy bezpośrednio: roześlemy informacje do przedsiębiorców, umieścimy tę informację w CEIDG po stronie Ministerstwa Przedsiębiorczości  – to zadeklarowała pani minister Emilewicz. Jest to wsparcie bezkosztowe, ale wsparcie organizacyjne, bo warto pomagać tym, którzy pomagają – podkreśla Michał Woś.  

Rząd Zjednoczonej Prawicy od początku kadencji wspiera państwa, takie jak Syria, pomagając na miejscu. Dzieje się to dzięki współpracy m.in. z Caritas, organizacją Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz organizacjami pozarządowymi.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj