II Krajowy Kongres Akcji Katolickiej

Pogłębianie życia religijnego, a także obrona wiary i moralności chrześcijańskiej – to tylko niektóre z celów, jakie stawia sobie Akcja Katolicka w Polsce. W Krakowie trwa drugi dzień krajowego kongresu. Podczas spotkania członkowie Akcji Katolickiej podsumują dotychczasową działalność, a także odniosą się do poważnych wyzwań, jakie stawia przed katolikami współczesny świat. 

Uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem metropolity krakowskiego ks. kard. Stanisława Dziwisza rozpoczął się wczoraj w Krakowie II Krajowy Kongres Akcji Katolickiej. W homilii ksiądz kardynał przypomniał, że Kościół od dwóch tysięcy lat głosi Ewangelię miłosierdzia. Głosi ją w naszym niełatwym świecie, pośród wszystkich napięć i konfliktów, towarzyszących historii człowieka na ziemi. Kościół chce być blisko spraw ludzkich.

„Wspólnota tyle razy krytykowana, atakowana, niszczona, ale przecież sprawdzają się na naszych oczach słowa Jezusa wypowiedziane w Cezarii: „na wierze Szymona Piotra zbuduje swój Kościół, a bramy piekielne go nie zwyciężą” – powiedział ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

Właśnie takie spojrzenie na Kościół i na sprawy człowieka pozwalają lepiej zrozumieć, jak wielką rolę ma do odegrania Akcja Katolicka – zastęp ludzi świeckich poważnie przeżywających swoją wiarę.

„Pasterze Kościoła w Polsce liczą na Was, liczą na Wasz zapał, entuzjazm, kompetencje i zaangażowanie. Przemieniajmy wspólnie nasz świat, naszą Polskę, naszą Ojczyznę. Niech Akcja Katolicka wnosi swój wkład, by chrześcijaństwo w naszej Ojczyźnie było żywe, pociągające” – podkreślił ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Kościół przez ludzi świeckich chce docierać nie tylko do ich rodzin, ale także do miejsc pracy i nauki, do środowisk kultury, do kręgów decydujących o kształcie naszego życia społecznego i politycznego.

„Istotę Akcji Katolickiej zawarł papież Pius XI, określił w nim Akcję jako udział świeckich w hierarchicznym apostolacie Kościoła dla obrony zasad religii i moralności oraz rozwijania zdrowej i pożytecznej akcji społecznej, pod przewodnictwem hierarchii Kościelnej ponad wszystkimi partiami politycznymi i niezależnie od nich celem odnowienia życia katolickiego w rodzinie i społeczeństwie” – zaznaczył ks. prof. Tadeusz Borutka, kierownik Katedry Socjologii Religii UP JP II w Krakowie, asystent diecezjalny AK.

W podobnym tonie o Akcji Katolickiej wypowiadał się Jan Paweł II.

„Obowiązki przyjęte przez należenie do Akcji Katolickiej są właściwą emanacją rzeczywistości chrzcielnej ze względu na bezpośrednią zbieżność z apostolskim celem Kościoła ze względu na szczególną więź z hierarchią, ze względu na specyficzną odpowiedzialność przyznaną laikatowi” – powiedział ks. prof. Tadeusz Borutka.

W ostatnich dziesiątkach lat papieże wiele razy stwierdzali, że nasza epoka jest epoką akcji katolickiej. Nie pozostaje nic innego jak szerzyć dzięki tej inicjatywie zaczyn dobrej nowiny w społeczeństwie.

TV Trwam News

drukuj