fot. KAS

IAS Warszawa: Zatrzymano podróbki odzieży za ponad 5 mln zł

Ponad 5 mln zł to szacunkowa wartość rynkowa podróbek, które zostały zajęte w wyniku działań mazowieckich funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej i przysuskiej Policji – poinformowała Izba Administracji Skarbowej w Warszawie. Dodano, że hurtowe ilości odzieży i galanterii z podrobionymi znakami towarowymi znanych światowych marek znajdowały się na terenie prywatnej posesji.

Funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego (MUCS) w Warszawie wspólnie z funkcjonariuszami policji z Komendy Powiatowej w Przysusze, przeprowadzili na terenie gminy Tarczyn działania skierowane przeciwko nieuczciwym sprzedawcom.

Skontrolowano magazyn znajdujący się na prywatnej posesji i dokonali zabezpieczenia blisko 4,6 tys. produktów oznaczonych podrobionymi znakami towarowymi oraz 7 worków wypełnionych tzw. naprasowankami, które prawdopodobnie miały zostać naniesione na ubrania. Według Izby, szacunkowa wartość rynkowa podróbek, które zostały zajęte to ponad 5 mln zł.

„Podczas działań zatrzymano na gorącym uczynku trzech mężczyzn w wieku od 18 do 46 lat. Jeden z zatrzymanych był właścicielem towaru, pozostali pracownikami. Podczas przesłuchania przyznali, że podrobiona odzież i galanteria miała być sprzedana. Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzut dotyczący wprowadzania do obrotu towarów z podrobionymi znakami towarowymi” – podała warszawska IAS.

Postępowanie w sprawie prowadzi Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy. Ujawnione podróbki trafiły do magazynu depozytowego MUCS i zostały zabezpieczone w celu wykonania czynności procesowych.

Wprowadzanie do obrotu towaru z podrobionymi znakami towarowymi jest przestępstwem i za ten czyn ustawa Prawo własności przemysłowej przewiduje karę nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

„Podrabianie znaków towarowych to nie tylko przestępstwo. Wiele podrabianych towarów produkowanych jest bez nadzoru i kontroli jakości, z wykorzystaniem często szkodliwych i niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia materiałów” – przypomniał cytowany w komunikacie naczelnik Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego Wojciech Pawlak.

IAS dodała, że najczęściej podrabiane są artykuły odzieżowe, obuwie, kosmetyki, zabawki oraz produkty lecznicze.

PAP

drukuj