Warszawa: Powstał przewodnik na smartfony po mazowieckich rezerwatach

Aplikację prezentującą mazowieckie rezerwaty przyrody można już pobrać na telefony komórkowe. Została ona opracowana przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Warszawie.

Według informacji zamieszczonych na stronie internetowej RDOŚ, aplikacja obecnie prezentuje 20 mazowieckich rezerwatów, ale docelowo ma być źródłem informacji o wszystkich 189 rezerwatach znajdujących się w województwie.

Część danych dostępna jest w tzw. wersji domowej – można z niej skorzystać bez konieczności wychodzenia w teren. Jednak podczas wizyty w rezerwatach, w których znajdują się słupki z QR kodami, można uzyskać dostęp do dodatkowych informacji. Wystarczy użyć skanera kodów.

Aplikacja daje możliwość wytyczenia najkrótszej trasy dojazdowej do wybranego rezerwatu. Zawiera informacje umożliwiające poznanie historii danego terenu, jego najcenniejszych elementów przyrodniczych, a także dzikich mieszkańców i chronionych siedlisk.

Na mapie każdego rezerwatu można sprawdzić przebieg szlaków. Jeśli turysta znajdzie się poza szlakiem, aplikacja poinformuje go o tym.

Aplikacja zawiera również grę. Najmłodsi użytkownicy będą mogli sprawdzić swoją spostrzegawczość, grając w memory. Zróżnicowanie trudności na 3 poziomach powoduje, że jest ona wyzwaniem także dla bardziej doświadczonych graczy.

Nieco starsi będą mieli szansę zweryfikować zdobytą wiedzę, odpowiadając na pytania w ramach quizu. Po każdej odpowiedzi wyświetla się komentarz stanowiący dodatkowe źródło wiedzy dla użytkowników aplikacji.

Narzędzie daje także możliwość odsłuchania śpiewu ptaków występujących w danym rezerwacie.

Aplikacja została opracowana przez Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Warszawie dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Jest ona dostępna na smartfony z Androidem i iOS.

PAP

drukuj