W Warszawie będzie 119 nowych urządzeń alarmowych

W Warszawie pojawi się 119 kolejnych, nowych urządzeń do alarmowania i ostrzegania mieszkańców; pojawią się także urządzenia monitorujące warunki metrologiczne oraz poziom wody – poinformował w piątek stołeczny ratusz. Obecnie system ostrzegania to 54 urządzenia.

Stołeczny ratusz podpisał umowę na rozbudowę systemu alarmowania i ostrzegania mieszkańców w Warszawie. Celem rozbudowy systemu ma być poprawa słyszalności sygnałów alarmowych na terenie miasta, szczególnie w rejonach zagrożonych powodzią, zagrożonych ze strony zakładów wykorzystujących substancje niebezpieczne oraz w miejscach dużych zgromadzeń.

119 nowych punktów alarmowania ma być zintegrowanych z istniejącym systemem, w efekcie, po rozbudowie systemu ostrzegania, sygnał alarmowy ma docierać do około 96 proc. mieszkańców miasta. Większość punktów alarmowania zostanie zlokalizowanych na budynkach szkół, uzupełnionych punktami na latarniach ulicznych oraz innych obiektach użyteczności publicznej

System, jak podaje ratusz, zostanie wyposażony w syreny elektroniczne, dzięki czemu będzie zapewniał możliwość emitowania sygnałów alarmowych, ale także komunikatów głosowych.

System zostanie również rozbudowany o urządzenia monitorujące warunki meteorologiczne, planowana jest także budowa ośmiu punktów pomiarowych poziomu wody w dzielnicach Białołęka, Ursynów, Wawer, Wesoła i Wilanów oraz czterech punktów pomiaru intensywności opadów.

Po zbudowaniu systemu pod koniec tego roku ratusz planuje przeprowadzenie szerokiej akcji edukacyjnej nt. potencjalnych zagrożeń oraz sygnałów alarmowych i komunikatów ostrzegawczych.

Rozbudowa systemu alarmowania i ostrzegania ludności w Warszawie jest realizowany ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego, z którego Warszawa otrzymała 10,8 mln zł dofinansowania na usprawnienie miejskiego systemu alarmowego oraz na platformę urzędowych e-usług.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl