fot. Izba Administracji Skarbowej w Warszawie

IAS w Warszawie: niebezpieczny pościg na drodze krajowej nr 12

59 000 sztuk papierosów różnych marek bez polskich znaków akcyzy ujawnili mazowieccy funkcjonariusze celno-skarbowi Działu Realizacji z Siedlec podczas brawurowej akcji.

Rutynowa kontrola na drodze krajowej w miejscowości Florianów nieoczekiwanie zakończyła się niebezpiecznym pościgiem.  Funkcjonariusze zatrzymali do kontroli samochód osobowy marki Peugeot 607, a znajdujących się w nim polskich obywateli, 57- letniego kierowcę i jego 42-letnią pasażerkę, poproszono o wyjście z pojazdu oraz otwarcie bagażnika. Był on pusty, ale uwagę kontrolujących zwróciła konstrukcja podłogi bagażnika, która wskazywała, że pojazd mógł zostać przystosowany do przewozu nielegalnych towarów.

Jednak zatrzymany odepchnął znajdującą się obok funkcjonariuszkę i rzucił się do ucieczki. Próbując zatrzymać uciekającego kierowcę funkcjonariusz MUCS oddał 3 strzały ostrzegawcze, kolejne 2 strzały, oddał ratując się przed nieuniknionym potrąceniem, tym razem celując w opony uciekającego samochodu. Celne strzały nie zatrzymały jednak kierowcy pojazdu, który z dużą prędkością wjechał na drogę krajową nr 12.

Pościg zakończył się w chwili, gdy na poboczu znaleziono opuszczony, rozbity i częściowo zanurzony w rzece ścigany pojazd. W pobliżu znaleziono sprawców zdarzenia. O zajściu poinformowano Komendę Powiatową Policji w Zwoleniu.

W trakcie przeszukania porzuconego pojazdu funkcjonariusze celno-skarbowi wraz z policjantami ujawnili łącznie 2950 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy, które znajdowały się w 3 specjalnie przygotowanych skrytkach tj. w podłodze bagażnika, w miejscu po zbiorniku paliwa oraz w przestrzeni za oparciem tylnego siedzenia. Ujawnione papierosy zostały zabezpieczone przez KKP w Zwoleniu, która przeprowadzi dochodzenie w tej sprawie.

Szacunkowa wartość zatrzymanego towaru to ponad 40 tys. złotych.

Tym razem właściciel samochodu musi liczyć się nie tylko z wysoką grzywną, przepadkiem nielegalnego towaru, czy z utratą pojazdu, ale również z zarzutami dotyczącymi ucieczki, co podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Izba Administracji Skarbowej w Warszawie/RIRM

drukuj