fot. pixabay.com

Holandia: Setki ofiar wypadków samochodowych spowodowanych gazem rozweselającym

W ostatnich trzech latach doszło do prawie 1800 wypadków spowodowanych przez kierowców, którzy byli pod wpływem podtlenku azotu, popularnego wśród młodzieży gazu rozweselającego – podał portal NOS.

Osoby będące pod wpływem gazu rozweselającego były odpowiedzialne za 63 wypadki śmiertelne oraz 362 kolizje, których uczestnicy zostali poważnie ranni.

W ubiegłym roku doszło do 712 tego typu wypadków, a w pierwszych dziesięciu miesiącach tego roku było ich już 595. Używanie gazu rozweselającego jest w Niderlandach legalne, ale prawo zabrania prowadzenia pojazdów pod wpływem substancji, które mogą wpływać na zdolność do prowadzenia pojazdów.

Zdaniem policji wpływ podtlenku azotu na koncentrację kierującego pojazdem jest niezaprzeczalny.

„Prowadzenie pod wpływem tej substancji jest wyjątkowo niebezpieczne” – powiedział Paul Broer z policji drogowej.

W tym roku zginęło już 21 osób w wypadkach samochodowych spowodowanych używaniem gazu. W połowie listopada doszło do makabrycznego wypadku w okolicach miejscowości Helmond na południu kraju, gdzie w wyniku zderzenia samochodu osobowego z karetką pogotowia zginęło trzech nastolatków, a jeden został poważnie ranny. Na miejscu znaleziono butlę z podtlenkiem azotu.

„Niestety, obecnie nie ma badania krwi ani śliny na tego rodzaju substancje” – zaznaczył Paul Broer.

„Musimy więc zadowolić się tym, co znajdziemy na miejscu zdarzenia, a także zeznaniami świadków, na przykład, że ktoś był widziany z balonem za kierownicą” – wyjaśnił funkcjonariusz.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl