fot. pixabay.com

Holandia narusza zasady praworządności?

Solidarna Polska przedstawiła raport o łamaniu praworządności przez Holandię. Przedstawiciele tej partii zapowiadają, że dokument będzie analizował resort sprawiedliwości.

Łamanie praworządności przez Holandię, nadużycia podatkowe w Unii Europejskiej – to raport zaprezentowany dziś przez Solidarną Polskę. Jak oceniają politycy, prawodawstwo holenderskie umożliwia transferowanie zysków poza Unię Europejską, w tym do rajów podatkowych.

– Holandia ma system, który umożliwia agresywne planowanie podatkowe. Co to oznacza? Oznacza to, że za pośrednictwem spółek, które można rejestrować w Holandii, poza Unię Europejską transferowane są zyski firm działających na terenie UE – zaznaczył Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych.

Takie funkcjonowanie państwa bezpośrednio narusza interesy finansowe Unii Europejskiej. Raport będzie teraz poddany analizie w resorcie sprawiedliwości. Jak zaznaczył wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, należy sprawdzić, czy system podatkowy obowiązujący w Holandii jest sprawiedliwy względem innych państw członkowskich.

– Widzimy w ostatnich dniach serię nieuczciwych ataków wobec Polski ze strony Holendrów. Nie możemy w tej sprawie milczeć (…). Nie może być tak, że forsuje się mechanizmy, które są skierowane wobec jednego państwa, w innych miejscach decydenci w Unii Europejskiej są ślepi na to, co się dzieje w danym państwie – akcentował Sebastian Kaleta, wiceminister

A mowa tu o wypływie dziesiątek miliardów euro rocznie z rynku wewnętrznego Unii Europejskiej. Europoseł PiS-u Dominik Tarczyński, który w Parlamencie Europejskim zasiada w Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumenta, zadeklarował, że raport trafi do członków komisji.

– W raporcie jasno opisano, że te praktyki wymagają ochrony obywateli Unii Europejskiej, a więc jednoznacznie można powiedzieć, że ten raport służy Unii Europejskiej – wskazał europoseł.   

Raport w najbliższych dniach będzie podlegał wnikliwej analizie. Nie wykluczone, że Ministerstwo Sprawiedliwości podejmie dalsze wnioski w kierunku działań Rady Ministrów i stanowiska całego rządu.

TV Trwam News

drukuj