fot. PAP/EPA

Holandia: fala rezygnacji wśród polityków; odchodzą premier, wicepremierzy, ministrowie

Po upadku rządu premiera Holandii, Marka Ruttego, z powodu różnic w koalicji w sprawie przyjmowania uchodźców kolejni czołowi politycy kraju informują o swoim odejściu z polityki; wśród nich premier, wicepremierzy i ministrowie.

W ubiegły poniedziałek o tym, że nie będzie ubiegał się o reelekcję w przyspieszonych wyborach parlamentarnych poinformował premier Mark Rutte.

„Czas na przekazanie pałeczki” – powiedział lider liberalnej VVD.

Tego samego dnia informację o swoim odejściu z funkcji szefa koalicyjnej chadecji przekazał za pośrednictwem dziennika „De Telegraaf” minister spraw zagranicznych, Wopke Hoekstra (CDA), który był oskarżany o nieudolne zarządzanie ugrupowaniem, które straciło w ostatnich latach połowę poparcia.

Za pośrednictwem innej gazety, dziennika „Trouw”, swój rozbrat z polityką ogłosiła natomiast w środę Sigrid Kaag, wicepremier i przewodnicząca D66, kolejnej partii byłej już koalicji. Sigrid Kaag przekazała, że jej decyzja jest związana z groźbami, otrzymywanymi w związku z pełnioną funkcją.

Do piątku wydawało się, że ostatnia z czterech partii, które tworzyły rząd Marka Ruttego, czyli konserwatywna chadecja (CU), oprze się tsunami rezygnacji. Jednak po południu wicepremier z tego ugrupowania Carola Schouten przekazała mediom, że „po dwunastu latach intensywnej pracy”, czas zrobić miejsce nowemu pokoleniu polityków i zapowiedziała, że w kolejnych wyborach startować nie zamierza.

O swoim odejściu z polityki poinformowali również minister spraw wewnętrznych, Hanke Bruins Slot (CDA), oraz sekretarz stanu ds. podatków,  Marnix Van Rij, z tej samej partii. Ten ostatni deklaruje, że zamierza napisać książkę.

Obok rezygnacji zapowiadają się również sensacyjne powroty w holenderskiej polityce. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, były lixer Partii Pracy (PvdA) ,Frans Timmermans, nie zdementował informacji o tym, że miałby stanąć na czele listy zjednoczonej lewicy.

Zapytany podczas niedawnego spotkania z dziennikarzami w Hiszpanii, czy będzie liderem wspólnej listy PvdA i Zielonych (GroenLinks) powiedział, że nie wyklucza powrotu do krajowej polityki.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl