Szef gangu narkotykowego zatrzymany w Holandii, członek grupy – w Islandii

Na polecenie katowickiej prokuratury okręgowej, w Holandii zatrzymano szefa grupy przemycającej i sprzedającej narkotyki. Kolejny członek gangu został zatrzymany na terenie Islandii. Prokuratorskie zarzuty w tej sprawie usłyszały jeszcze dwie inne osoby.

„W Holandii zatrzymano, na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania, szefa tej zorganizowanej grupy przestępczej, a na terenie Islandii kolejnego podejrzanego w tym śledztwie. Obecnie trwają procedury – ekstradycyjna i związana z wykonaniem ENA, mająca na celu przekazanie tych osób polskim organom ścigania” – poinformowała PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach prok. Marta Zawada-Dybek.

Zatrzymania podejrzanych to efekt prowadzonego przez katowicką prokuraturę śledztwa w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się przemytem narkotyków – przede wszystkim amfetaminy – do Islandii i Wielkiej Brytanii. Członkowie grupy podejrzani są też o sprzedaż narkotyków w tych państwach oraz pranie brudnych pieniędzy.

Grupa działała także w Holandii. Śledczy ustalili, że członkowie gangu – obywatele Polski – za pieniądze ze sprzedaży narkotyków kupowali nieruchomości i ekskluzywne przedmioty; część zarobionych w ten sposób pieniędzy lokowali też na rachunkach bankowych. Aby utrudnić wykrycie nielegalnego pochodzenia pieniędzy, przelewali środki pomiędzy rachunkami bankowymi w różnych krajach.

Aby zatrzymać podejrzanych za granicą, prokuratorzy i funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji nawiązali współpracę z organami ścigania Holandii i Islandii.

„Na terenie tych państw, przy współudziale Eurojustu, jednocześnie 12 grudnia przeprowadzono skoordynowane działania, mające na celu zatrzymanie, m.in. na potrzeby śledztwa Prokuratury Okręgowej w Katowicach, sprawców tego procederu oraz zabezpieczenie dowodów popełnianych przestępstw; działania te okazały się skuteczne” – relacjonowała rzeczniczka prokuratury.

Oprócz dwóch zatrzymanych, zarzuty w tej sprawie usłyszały jeszcze dwie inne osoby – jedna w Holandii, druga w Islandii. Przeszukano mieszkania i inne miejsca pobytu wszystkich podejrzanych na terenie trzech państw. Policjanci zajęli m.in. wart w sumie ponad milion euro majątek zatrzymanych osób oraz dokumentację bankową dotyczącą transferu środków pieniężnych. Ponadto, podczas przeszukań znaleziono 10 kg marihuany i przyrządy służące do produkcji amfetaminy.

Prok. Marta Zawada-Dybek podkreśliła, że sprawne wykonanie policyjnych i prokuratorskich czynności w tym międzynarodowym śledztwie było możliwe dzięki dużemu zaangażowaniu polskich prokuratorów i funkcjonariuszy CBŚP oraz przedstawicieli organów ścigania Holandii i Islandii.

Eurojust to unijna instytucja o charakterze prokuratorskim, zajmująca się wspieraniem i koordynacją działań organów wymiaru sprawiedliwości w walce z przestępczością ponadgraniczną w UE.

 

PAP/RIRM

drukuj