Hiszpańska fundacja domaga się wsparcia macierzyństwa

Fundacja REDMADRE domaga się od rządu Hiszpanii, aby jak najszybciej podjął konkretne i skuteczne środki mające na celu wsparcie macierzyństwa. W 2013r. wzrosła liczba kobiet w ciąży w wieku 21-30 lat, które otrzymały pomoc w ośrodkach Fundacji.

Panujący kryzys ekonomiczny i brak pomocy rodzinie i macierzyństwu w Hiszpanii ma wpływ na decyzję o przerwaniu ciąży, wynika ze sprawozdania z działalności Fundacji za 2013 r.

W 2013 r. pomoc od Fundacji REDMADRE otrzymało ponad 8 tys. kobiet. 89%, pomimo ryzyka aborcji, szczęśliwie urodziło dziecko. Większość matek (45%) to kobiety w wieku 21-30 lat. Wzrosła też liczba kobiet w wieku 15-20 lat (38%), które zwróciły się o pomoc do Fundacji. Jak wynika ze sprawozdania większość matek to Hiszpanki (51%), a 60% kobiet w ciąży zostało opuszczonych przez partnera. 90% nie miało pracy, 6% pracowało, ale bez kontraktu, a jedynie 4% miało kontrakt.

Fundacja REDMADRE pomogła też kobietom cierpiącym na syndrom poaborcyjny. “Jest on bardzo często ukrywany, ale ciepią na niego wszystkie kobiety, które dokonują aborcji tak z własnej decyzji jak też pod naciskiem społecznym”, czytamy w komunikacie.

Hasło Fundacji brzmi “Nigdy nie będziesz sama”. Aby go zrealizować “możemy liczyć na współpracę wolontariuszy na całym terytorium hiszpańskim. Udzielamy im specyficznej formacji, aby potrafili słuchać, informować i pomóc kobietom w ciąży, które znajdują się w trudnych sytuacjach”.

Marek Raczkiewicz CSsR

drukuj