fot. PAP/EPA

Hiszpania: W wulkanie Cumbre Vieja pojawił się nowy otwór z lawą

W aktywnym od września wulkanie Cumbre Vieja pojawił się nowy otwór, z którego intensywnie wypływa lawa – podał w piątek wieczorem Instytut Wulkanologii Wysp Kanaryjskich. Nowe źródło lawy pojawiło się na południowy wschód od krateru.

Według specjalistów z ośrodka naukowego kolejny otwór z wydostającą się magmą wulkaniczną świadczy o tym, że scenariusz szybkiego uspokojenia Cumbre Vieja jest obecnie mało realny.

Pracujący na La Palmie wulkanolodzy potwierdzili, że w ostatnich godzinach zwiększyło się drastycznie wydzielanie lawy przez Cumbre Vieja. Zastrzegli jednak, że pojawienie się nowego strumienia magmy wulkanicznej nie stanowi jeszcze zagrożenia dla lokalnych populacji.

Eksperci szacują, że w ciągu ostatniej doby lawa zajęła ponad 50 hektarów terenów na La Palmie, a łączna powierzchnia pokrytego przez magmę terenu to blisko 740 hektarów.

Tymczasem lokalne władze, powołując się na zdjęcia satelitarne, twierdzą, że do piątkowego wieczora wulkaniczna magma zniszczyła na La Palmie ponad 1800 budynków. Zapowiedziały też, że wraz z nasilająca się erupcją wulkanu w najbliższych godzinach należy spodziewać się pogorszenia jakości powietrza na wyspie.

Kanaryjski rząd podał w piątek wieczorem, że w kilku miejscach wyspy wojsko prowadzi prace służące usuwaniu wulkanicznych popiołów z miejsc użyteczności publicznej.

PAP

drukuj