Madryt: W spotkaniu Taizé weźmie udział 15 tysięcy młodych. Polacy najliczniejszą grupą

W piątek w hiszpańskiej stolicy rozpoczyna się Taizé – Europejskie Spotkanie Młodych. Udział w modlitewnym spotkaniu zapowiedziało 15 tysięcy osób. Młodzi z naszego kontynentu spędzą czas w Madrycie do Nowego Roku.

Spotkania Taizé, zapoczątkowane przez Brata Rogera pod koniec lat siedemdziesiątych, co roku gromadzą tysiące młodych. Teraz będzie to 15 tys. osób.

– W środę do Madrytu przyjechało ponad 100 Polaków, którzy są wolontariuszami i będą pomagać przyjmować wszystkich uczestników spotkania europejskiego, którzy przyjadą w piątek do stolicy Hiszpanii. Ponad 60 autokarów, 3,5 tys. młodych z wszystkich diecezji w Polsce. Bardzo się cieszymy. Polacy znowu są najliczniej reprezentowani na spotkaniu europejskim. Wśród uczestników jest także wielu młodych z Ukrainy, Chorwacji, Francji, Niemiec, Włoch. Wszystkich jest w tym roku 15 tys. młodych – poinformował br. Wojciech ze wspólnoty Taizé.

Program Europejskiego Spotkania Młodzieży przedstawili ks. kard. Carlos Osoro i brat Alois. W czasach niepewności spotkanie Taizé w Madrycie pragnie być dla Europy przesłaniem zaufania i braterstwa.

“Otworzyć drzwi przez pięć dni dla młodych, których się nie zna jest gestem zaufania. W czasach niepewności, szczególnie dla młodzieży, która dotknięta bezrobociem patrzy w przyszłość z lękiem czy też widząc wokół rwanie się więzi afektywnych, co utrudnia planowanie życia na dłuższą metę, to przesłanie ufności nabiera szczególnego znaczenia (…). Kościół potrzebuje tej ufności, aby głębiej pokazać wartość Ewangelii. Także Europa potrzebuje zaufania pomiędzy narodami. Żyjemy w trudnej epoce, w której można rozwiązać wiele problemów tylko wtedy, gdy będziemy pracować razem. Taizé oferuje młodym źródło tej ufności. Dla nas jest nim Bóg. Młodzież nie chce iść tylko za tradycją. Chce przekonać się osobiście” – powiedział brat Alois, przeor Taizé.

Z kolei ks. kard. Carlos Osoro, arcybiskup Madrytu, przyznał, że doświadczenie Taizé w latach 60-tych było kluczowe w jego życiu.  Było to doświadczenie Boga i drugiego człowieka.

“Bez tego doświadczenia nie można zbudować Europy. Pozostaniemy podzieleni, każdy na swoim miejscu, ukryci za granicami, ale nie będziemy budować mostów, o które prosi nas Pan. Trzeba odkryć, że ten drugi jest moim bratem, bez względu na to, co myśli. Kiedy osiągnie się to braterstwo, to można zmienić świat” – wskazał.

Przez najbliższe dni młodzież będzie spotykać się przed południem na modlitwie w 170 parafiach. Organizatorzy przygotowali szereg warsztatów m.in. nauka i wiara, katolicka nauka społeczna, muzyka. Przewidziane jest czuwanie w intencji pokoju oraz święto narodów.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

 

 

 

 

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl