fot. PAP/EPA

Hiszpania: Trzeci wstrząs o magnitudzie 5 na wyspie La Palma

Odczuwalny dla mieszkańców wstrząs sejsmiczny o magnitudzie 5 odnotowano w środę rano, po raz trzeci w ciągu czterech dni, na kanaryjskiej wyspie La Palma – poinformował hiszpański Krajowy Instytut Geograficzny (IGN). W związku z trwającą erupcją wulkanu Cumbre Vieja znacznie pogorszyła się jakość powietrza na wyspie.

Hipocentrum najsilniejszych wstrząsów zlokalizowano w południowym regionie Mazo na głębokości ponad 35 km.

Według sejsmologa Ithaizy Domingueza, cytowanego przez dziennik „ABC”, w rzeczywistości w środę rano doszło do dwóch silnych wstrząsów, które wystąpiły jeden po drugim w odstępie kilku sekund, przez co były bardziej odczuwalne.

Dodatkowo zarejestrowano w tym czasie ponad 40 mniejszych wstrząsów, w tym o magnitudzie ponad 4 i hipocentrum na głębokości ok. 12 km.

Tymczasem znacząco pogorszyła się jakość powietrza na wyspie, „trudno się nim oddycha” – napisał „ABC”. Już w ubiegłym tygodniu regionalny rząd kanaryjski ostrzegł przed zagrożeniem dla zdrowia z powodu wysokiego stężenia zawieszonych w powietrzu mikrocząsteczek i zalecił mieszkańcom, by jak najmniej czasu spędzali na zewnątrz, a także ograniczyli aktywność sportową i specjalną opieką otoczyli grupy szczególnie narażone, takie jak dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby z problemami sercowymi lub układu oddechowego.

Linie lotnicze ogłosiły możliwość czasowego zawieszenie lotów na wyspę. Już we wtorek odwołano 30 lotów. Lotnisko na razie pozostaje otwarte i to przewoźnicy podejmują decyzję o wstrzymaniu lub kontynuowaniu lotów.

Ze względu na złą jakość powietrza w środę odwołano lekcje w wielu gminach, co dotknęło ponad 5 tys. uczniów z 23 szkół. Zajęcia odbywają się w trybie online.

Na La Palmie od ponad 40 dni trwa erupcja wulkanu Cumbre Vieja, który przez kilka szczelin wyrzuca lawę i materiał piroklastyczny, a także ogromne ilości związków chemicznych, w tym tysiące ton dwutlenku siarki dziennie.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl