fot. pixabay.com

Hiszpania: rząd Katalonii pracuje nad nowym referendum w sprawie niepodległości regionu

Zdominowany przez separatystów rząd autonomiczny Katalonii, tzw. Generalitat, pracuje nad nowym referendum w sprawie oderwania się tego regionu od Hiszpanii.

Jak wyjaśniła rzecznik prasowa katalońskiego rządu, Patricia Plaja, regionalny gabinet „pracuje nad nowym referendum” w sprawie niepodległości.

Przedstawicielka rządu Pere’a Aragonesa stwierdziła, że jego gabinet uznał za „pozytywne” ogłoszenie przez dominującą w rządzie Republikańską Lewicę Katalonii (ERC) możliwości przeprowadzenia w tym regionie plebiscytu niepodległościowego.

W poniedziałek ERC, dzięki której mniejszościowy rząd Hiszpanii Pedro Sancheza ma większość w Kongresie Deputowanych, niższej izbie parlamentu, ogłosiła możliwość organizacji referendum. Sprecyzowała, że secesja byłaby możliwa w przypadku poparcia dla niej co najmniej 55 proc. głosujących oraz udziału w plebiscycie ponad połowy mieszkańców regionu.

Niebawem po tej deklaracji hiszpański minister ds. kontaktów z parlamentem, Felix Bolanos, ogłosił, że Madryt nie zgadza się na żadne referendum niepodległościowe w Katalonii.

W zorganizowanym 1 października 2017 roku plebiscycie ponad 90 proc. uczestników opowiedziało się za ogłoszeniem przez parlament Katalonii niepodległości tego regionu. Rząd Hiszpanii nie tylko nie zaakceptował wyniku referendum, ale jeszcze przed jego organizacją ogłosił, że plebiscyt jest nielegalny, gdyż koliduje z hiszpańską konstytucją.

Wprawdzie 27 października 2017 roku parlament Katalonii ogłosił w oparciu o wyniki referendum powstanie niepodległej Republiki Katalonii, ale kilka dni później autonomia tego regionu została zawieszona przez rząd Hiszpanii.

Pod koniec października 2017 roku władze Hiszpanii rozwiązały parlament Katalonii, a także odwołały kierownictwo Generalitatu. Niebawem też uruchomiono procesy przeciwko członkom rządu Carlesa Puigdemonta, a także wysłano europejskie nakazy aresztowania za tym politykiem i czterema członkami jego gabinetu, którzy uciekli do Brukseli.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl