fot. episkopat.pl

GUS: Spada liczba ludności w Polsce

Liczba ludności w Polsce systematycznie spada. Pod koniec 2019 roku wyniosła 38 mln 400 tysięcy. To o 28 tys. mniej w porównaniu do 2018 roku – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Przyrost naturalny jest wciąż ujemny. Liczba urodzeń była o 35 tys. niższa od liczby zgonów. W ubiegłym roku na świat przyszło 375 tys. dzieci. Zmarło 410 tys. osób.

Urząd zauważa, że spadek liczby ludności obserwowany jest od 2012 roku. Wyjątkiem był rok 2017, kiedy zanotowano nieznaczny wzrost.

Dr Bogdan Więckiewicz, socjolog, uważa, że niż demograficzny może być dużym problemem dla polskiego społeczeństwa. Ekspert wyjaśnia też powody spadku liczby ludności.

– Mamy społeczeństwo, które się starzeje. W związku z tym, jest mniej młodych osób. (…) Mniej osób decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego, a później także na urodzenie dziecka. Mamy też do czynienia ze zmianą stylu życia, którą współcześnie obserwujemy nie tylko w krajach europejskich, ale także w Polsce. Jest to związane z konsumpcjonizmem, indywidualizmem, gdzie człowiek nastawiony jest bardziej na zaspokojenie własnych potrzeb, natomiast w czasie odkłada decyzje o urodzeniu dziecka – wskazuje dr Bogdan Więckiewicz.

Socjolog mówi, że kolejne programy socjalne mogłyby zachęcić Polaków do powiększania swoich rodzin.

Jego zdaniem, należy też uświadamiać społeczeństwo o konsekwencjach niżu demograficznego. To m.in. mniejsza konsumpcja, która negatywnie odbije się na gospodarce.

RIRM

drukuj