Gruzja: M. Saakaszwili skazany zaocznie na 3 lata za nadużycie władzy

Sąd w Tbilisi skazał dziś zaocznie byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego, który obecnie przebywa na Ukrainie, na trzy lata pozbawienia wolności za nadużycie władzy.

Prezydent Gruzji w latach 2004-2013, został skazany w związku z ułaskawieniem w 2008 roku czterech urzędników Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oskarżonych o zabicie dwa lata wcześniej pracownika banku.

Ponadto byłego prezydenta oskarża się również o udział w fałszowaniu śledztwa, przez co w 2014 roku sądzono byłego ministra spraw wewnętrznych Wano Merabiszwilego.

„Przypadek ten powinien służyć jako ostrzeżenie, by politycy zrozumieli, że niezależnie od ich stanowiska czy władzy, którą dysponują, wszyscy są równi wobec prawa oraz że wykorzystywanie stanowiska dla własnych interesów jest nieakceptowalne” – oświadczył cytowany przez EFE prokurator Irakli Nadareiszwili.

Obrona Saakaszwilego wnosiła o uniewinnienie. Mecenas Sofija Gogliczidze podkreśliła po ogłoszeniu wyroku, że w sprawie nie ma ani jednego dowodu potwierdzającego winę Saakaszwilego. W okolicy gmachu sądu zebrała się grupa zwolenników byłego prezydenta, którzy protestowali przeciw jego „politycznemu prześladowaniu” i uznali wyrok za niekonstytucyjny.

Sam Micheil Saakaszwili napisał na Facebooku, że wyrok jest bezprawny i sprzeczny ze zdrowym rozsądkiem. Podkreślił, że sądzenie prezydenta za skorzystanie z prawa łaski świadczy o politycznym charakterze procesu.

50-letni były prezydent Gruzji, któremu odebrano gruzińskie obywatelstwo po otrzymaniu przez niego paszportu ukraińskiego w maju 2015 roku, jest oskarżony w trzech innych sprawach za korupcję; grozi mu kara do 11 lat więzienia.

Były prezydent, choć nie może wrócić do Gruzji, jest wciąż obecny w polityce krajowej za pośrednictwem swojej partii – Zjednoczonego Ruchu Narodowego; w październiku 2016 roku przegrała ona wybory parlamentarne.

Gruzja domaga się ekstradycji Micheila Saakaszwilego, który obecnie jest w konflikcie ze swoim dawnym sojusznikiem, prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. Ukraiński szef państwa w 2015 roku nadał mu ukraińskie obywatelstwo i mianował go gubernatorem obwodu odeskiego. Jednak w 2016 roku były prezydent Gruzji ustąpił z tego stanowiska, oskarżając Petra  Poroszenkę o popieranie klanów korupcyjnych. Latem 2017 roku prezydent Petro Poroszenko pozbawił Micheila Saakaszwilego obywatelstwa Ukrainy, które Saakaszwili chce obecnie odzyskać.

Ponadto na Ukrainie toczy się wobec byłego prezydenta Gruzji Saakaszwilego postępowanie. Chodzi o sprawę przyjmowania pieniędzy od otoczenia obalonego w 2014 roku prezydenta Wiktora Janukowycza. Polityk miał otrzymać pół miliona dolarów na organizację protestów antyrządowych na Ukrainie.

Były gruziński prezydent nielegalnie wrócił na Ukrainę we wrześniu 2017 roku; na początku grudnia został zatrzymany, jednak szybko wypuszczono go na wolność. Micheil Saakaszwili obecnie wzywa do rozpisania na Ukrainie przedterminowych wyborów parlamentarnych.

W grudniu 2017 roku prokurator generalny Ukrainy Jurij Łucenko zapowiedział, że jego kraj prawdopodobnie zdecyduje się na ekstradycję Micheila Saakaszwilego do Gruzji. Jednocześnie holenderskie MSW poinformowało, że jeśli Saakaszwili, którego żoną jest Holenderka Sandra Roelofs, zdecyduje się opuścić Ukrainę, Holandia gotowa jest go przyjąć. Służby imigracyjne tego kraju uznały, że może być mu przyznane zezwolenie na pobyt na okres tymczasowy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl