fot. Katarzyna Dropiewska

„Grodzieńskie Słowiki” uświetniły XX Forum Polonijne w WSKSiM 

Śpiewając rozsławiamy kulturę polską – podkreślała Alicja Binert, kierownik polskiego zespołu „Grodzieńskie Słowiki” z Białorusi, podczas sobotniego briefingu zorganizowanego przez studentów Zespołu Prasowego Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Briefing odbył się w ramach XX Forum Polonijnego w WSKSiM.

Alicja Binert przypomniała, że zespół krzewi kulturę polską już od 27 lat. Koncertuje w Polsce i Europie. Jego członkami są osoby w różnym wieku.

– Rozpiętość wiekowa jest duża. Przychodzą do nas już dzieci w wieku sześciu lat. Mamy grupę wokalną dzieci młodszych. Niektórzy przyszli do nas jako dzieci i są z nami do dziś. Nie mamy granicy wieku – zaznaczyła kierownik zespołu.

Jak dodała dyrygent, członkowie zespołu ciężko pracują, a języka polskiego uczą się śpiewając polskie pieśni.

– Każdy członek zespołu muzycznego ma bardzo dużo zajęć muzycznych Każde z dzieci uczy się w szkole ogólnokształcącej i w szkole muzycznej. Czasu wolnego nie mają zupełnie, a oprócz tego przychodzą niekiedy sześć razy w tygodniu na próby zespołu. Dlatego język polski ćwiczą przeważnie na utworach. Inaczej nie mamy możliwości – wyjaśniała Alicja Binert.

Kierownik Grodzieńskich Słowików promuje kulturę polską także jako prezes Klubu Polskich Tradycji Narodowych. Klub ten organizuje m.in. kursy języka polskiego na Białorusi.

Zespół „Grodzieńskie Słowiki” powstał w 1990. Został założony przez Alicję Binert i jej małżonka śp. Andrzeja Binerta. Dwa lata temu zespół świętował 25-lecie swojego istnienia. Z tej okazji zaprezentowany został spektakl operowy kantata „Widma” do II części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Orkiestrę i chór przygotowała Alicja Binert, a zaśpiewali soliści Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie.

Do repertuaru zespołu należą liczne pieśni polskie o tematyce patriotycznej, wojennej oraz religijnej. Zespół wykonuje również utwory muzyki klasycznej oraz pieśni w językach różnych mniejszości narodowych.

Podczas koncertu na Forum Polonijnym zespół „Grodzieńskie Słowiki” wykonał m.in. pieśni „Nie lękajcie się” oraz „Zostań z nami”, a także jeden z utworów Fryderyka Szopena. Pianistą zespołu jest Aleksy Pietrow, który koncertuje w Europie oraz prowadzi zajęcia na akademii muzycznej w Berlinie.

GALERIA
fot. Katarzyna Dropiewska

RIRM

drukuj