fot. pixabay.com

Grecja wygrała z Danią spór przed TSUE o prawo do nazwy „feta”

Grecja odniosła w czwartek zwycięstwo w sporze z Danią, o ochronę swojego prawa do terminu „feta” – podała agencja Reuters. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej upomniał Danię, że nie zabraniała lokalnym firmom używania nazwy w sprzedaży tego sera poza Unią Europejską.

Reuters przypominał, że według Greków, feta jest częścią ich dziedzictwa kulturowego, „kultywowanego od 6000 lat” poprzez produkcję sera z mleka owczego i koziego. Feta została uznana za tradycyjny grecki produkt przez władze Unii Europejskiej w 2002 roku, co zapewnia jej ochronę prawną we Wspólnocie. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w 2005 roku zatwierdził oryginalną etykietę produktu.

„Dania zezwalała na używanie nazwy >>feta<<, w odniesieniu do serów przeznaczonych na eksport do krajów trzecich. W ten sposób Dania nie wypełniła swoich zobowiązań, wynikających z prawa Unii Europejskiej” – orzekli sędziowie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Sprawę wniosły Komisja Europejska i Dania, wspierana przez Cypr. Kopenhaga argumentowała, że zakaz eksportu sera z nazwą feta, może być postrzegany jako utrudnienie w prowadzeniu handlu zagranicznego.

Grecja produkuje rocznie około 120 000 ton fety.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl