Gorzów Wlkp.: Wigilia Kultur i Narodów

W Gorzowie Wlkp. odbędzie się dziś kolejna Wigilia Kultur i Narodów. Będzie wspólna modlitwa, dzielenie się opłatkiem, śpiewanie kolęd i prezentowanie zwyczajów wigilijnych. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele kilku mniejszości narodowych i etnicznych.

Jak poinformował PAP Leszek Bończuk ze Stowarzyszenia Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Bronisławy Wajs Papuszy, w tym roku przy wigilijnym stole zasiądą: Romowie, Łemkowie, Górale Czadeccy, Poleszucy, Ukraińcy, lwowiacy, wilniuki, przedstawiciele społeczności żydowskiej i Niemcy. Łącznie około stu osób.

„Jak zawsze na stole znajdują się tradycyjne potrawy wigilijne, charakterystyczne dla każdej z grup. Podczas spotkania nie zabraknie wspólnego śpiewania kolęd, ludowej muzyki i tańca oraz prezentacji obrzędów świątecznych. Zaśpiewa m.in. Cerkiewny Chór +Sotiria+ z prawosławnej parafii w Gorzowie” – powiedział PAP Bończuk.

Dodał, że organizowane od 2007 roku wydarzenie na stałe wpisało się w przedświąteczny czas będąc okazją do integracji i prezentacji dorobku kulturowego przez ludzi o różnych korzeniach.

„W ten sposób zasypujemy dzielące nas podziały, łamiemy stereotypy i pokazujemy, że bogactwem naszej społeczności jest wielokulturowość, którą odziedziczyliśmy po przodkach. Naszym obowiązkiem jest kultywowanie tradycji i zwyczajów” – podkreślił Bończuk.

Zgodnie z tradycją, Wigilia Kultur i Narodów odbędzie się w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury na gorzowskim Zawarciu. Rozpocznie się dziś  o godz. 15.00. Moderatorem świątecznego spotkania będzie aktor i góral z pochodzenia Stanisław Jaskułka.

Pomysłodawcami i organizatorami tego wydarzenia są członkowie Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej, których wspiera Miejskie Centrum Kultury.

Ziemia Lubuska to tygiel tradycji i kultur. Po II wojnie światowej osiedlili się tu mieszkańcy z różnych części II Rzeczpospolitej. Do Gorzowa pierwsi dotarli Wielkopolanie, po nich przybyli Polacy żyjący wcześniej na wschodnich rubieżach Rzeczpospolitej. Dzięki ich dziedzictwu w mieście od dziesięcioleci przenikają się i wzajemnie wzbogacają różne kultury i zwyczaje.

Dowodem wielokulturowości Ziemi Lubuskiej jest choćby duża liczba związków i stowarzyszeń skupiających członków mniejszości narodowych i etnicznych.

PAP/RIRM

drukuj