fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

Górnicze związki zawodowe zapowiadają protesty

Górnicy zapowiadają protesty, jeżeli Sejm nie zajmie się deputatami węglowymi. Związkowcy wysłali list otwarty w tej sprawie do wicepremiera, szefa Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Zaprotestowali w nim m.in. przeciwko opieszałości rządu i posłów oraz przywołali wcześniejsze obietnice rozwiązania problemu.

Wacław Czerkawski, Pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, który zabiega o zmianę prawa w sprawie deputatów mówi, że cierpliwość komitetu i emerytów się skończyła.

– Daliśmy czas w miesiącu kwietniu, na skierowanie projektu do odpowiedniej komisji w przeciwnym wypadku, komitet przekształci się w sztab protestacyjny co może zaskutkować akcjami protestacyjnymi, bo przypominam, że wśród emerytów górników jest dużo pamiętających czasy, kiedy byli górnikami i protestowali w Warszawie i nie tylko. My chcemy pokojowo załatwić sprawę, ale to jest tylko uzależnione od postępowania rządu, czy przestanie nas oszukiwać, czy skieruje nasz projekt pod obrady komisji – mówił Wacław Czerkawski.

Niespełna rok temu Komitet inicjatywy ustawodawczej złożył w Sejmie obywatelski projekt ustawy w tej sprawie.

W międzyczasie Ministerstwo Energii przygotowało własny projekt ustawowego rozwiązania problemu deputatów. Jak dotąd projekt nie został zaakceptowany przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów.

Problemy rozpoczęły się w 2012 roku, kiedy szukające oszczędności spółki węglowe zaczęły wypowiadać prawo do deputatu węglowego dla emerytów i rencistów.

RIRM

drukuj