fot. Ministerstwo Edukacji i Nauki

Główny Urząd Miar rozpoczyna współpracę z Politechniką Lubelską w ramach programu „Polska Metrologia”

Politechnika Lubelska otrzymała 2,5 min złotych na innowacyjne projekty badawcze. Wsparcie jest realizowane w ramach konkurs „Polska Metrologia”.

 

 

Program „Polska Metrologia”  dotyczy projektów badawczych związanych z pomiarami i wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Obejmuje wiele wynalazków, które mają być odpowiedzią na potrzeby przemysłu. Z 26 sfinansowanych przedsięwzięć cztery realizowane są przez Politechnikę Lubelską. To sukces uczelni, która jest liderem programu – mówił dr hab. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki. [czytaj więcej]

 

Ma świat metrologów polskich, z dużymi ambicjami i wiedzą, połączyć i wspólnie doprowadzić do sukcesów w tej dziedzinie polskiej nauki. Bez meteorologii, bez pomiarów nie ma dzisiaj nic. Wszystko, co się dzieje, dzieje się dzięki precyzyjnym pomiarom – mówił dr hab. Przemysław Czarnek.

 

 

By szybciej rozwijać w Polsce metrologię, powstała Polska Unia Metrologiczna. Przy jej udziale Politechnika Lubelska koordynuje prace innych uczelni badawczych w tej dziedzinie i wspólnie z nimi podejmuje projekty.

 

Jeden z projektów będzie wykonywany wspólnie przez trzy politechniki ze ściany wschodniej (Politechnikę Białostocką, Politechnikę Lubelską i Politechnikę Rzeszowską). To świetny prognostyk przed uruchomieniem politechnicznej sieci Via Carpatia im. Lecha Kaczyńskiego, co już niedługo, dzięki zleceniu ministra, będziemy realizować – wyjaśnił prof. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej.

 Realizacja dużych projektów sprzyja rozwojowi metrologii, a to z kolei przekłada się na konkretny zysk w gospodarce.

Mamy zagadnienia związane z czystą mechaniką i sztuczną inteligencją, która wchodzi w różne obszary życia i techniki. Te obszary będziemy chcieli rozwijać na podstawowym poziomie metrologicznym, abyśmy, realizując projekty, mogli budować swoją przewagę konkurencyjną, która będzie stanowiła nasz wyróżnik w wymiarze międzynarodowym – akcentował prof. Jacek Semaniak, prezes Głównego Urzędu Miar.

 

Główny Urząd Miar, którym kieruje prof. Jacek Semaniak, włącza się w program i współrealizuje podejmowane działania. Ich liczba (26) została wyłoniona w konkursie, do którego zgłoszono 83 projekty. [czytaj więcej]

 TV Trwam News

drukuj