Głosowanie ws. odwołania marszałka Karapyty

Sejmik województwa podkarpackiego zagłosuje dziś w sprawie wniosku o odwołanie marszałka województwa Mirosława Karapyty.

Na dzisiejszej sesji w Rzeszowie ma być wybrany także nowy marszałek i zarząd województwa. Kandydatem PiS na stanowisko marszałka jest senator Władysław Ortyl – dowiedziała się Redakcja Informacyjna Radia Maryja.

Dotychczasowy marszałek woj. podkarpackiego Mirosław Karapyta usłyszał prokuratorskie zarzuty dotyczące m.in. przyjmowania łapówek.

Radny Wojciech Buczak zwraca uwagę, że głosowanie w sprawie odwołania marszałka odbędzie się w święto samorządu terytorialnego.

– Jestem przekonany, że ten wniosek uzyska wymaganą większość. 20 radnych ten wniosek poprze. Mam taką nadzieję, dlatego że doszło na podkarpaciu do sytuacji wręcz kompromitujących obecnie rządzącą koalicję. Żeby tę sytuację uzdrowić jest konieczne odwołanie marszałka. Odwołujemy go dlatego, że sam nie złożył rezygnacji, mimo iż wielokrotnie wzywaliśmy go do tego – zwraca uwagę Wojciech Buczak.

Wniosek o odwołanie marszałka z funkcji zgłosili miesiąc temu na nadzwyczajnej sesji radni PO, PSL i SLD, którzy tworzą koalicję w samorządzie.

Wraz z marszałkiem automatycznie odwoływany jest zarząd województwa. Na sesji radni mają wybrać także nowego marszałka.

– Klub PiS zgłosi bardzo dobrą kandydaturę. Będzie to pan senator Władysław Ortyl, który ma duże doświadczenie jeśli chodzi o funkcjonowanie w samorządzie. Był w pierwszej kadencji radnym sejmiku i wicemarszałkiem odpowiedzialnym za bardzo ważne tematy związane z rozwojem województwa. Od kilku kadencji jest senatorem. Był kiedyś wiceministrem rozwoju regionalnego. Kiedy ministrem była śp. Grażyna Gęsicka wtedy pan senator Ortyl zainicjował bardzo ważny „Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej”, którego realizacja przynosi bardzo dużo korzyści na Podkarpaciu i nie tylko – podkreśla Wojciech Buczak.

Radni PiS liczą na poparcie tej kandydatury przez większość klubów.

 

Wypowiedź Wojciecha Buczaka:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl