Generałowie PRL bez salw honorowych

Pogrzeby komunistycznych aparatczyków bez honorów wojskowych – takie zmiany szykuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Szef resortu Tomasz Siemoniak zapowiedział w jednej z gazet, że resort chce uporządkować wojskowy ceremoniał.

Sprawa odżyła, kiedy odbył się pochówek gen. Tadeusza Pietrzaka, odpowiedzialnego za zbrodnie na podziemiu niepodległościowym i tłumienie protestów robotniczych. Dopiero po proteście kombatantów garnizon warszawa, odmówił wysłania asysty honorowej na pogrzeb.

Podobnego precedensu trudno szukać w przeciągu ostatnich 25 lat. Teraz może się to zmienić – mówi Jerzy Bukowski z Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych.

Ja jestem bardzo zadowolony, że wreszcie Ministerstwo Obrony Narodowej zamierza coś zrobić z tą sprawą, bo to jest sprawa bardzo wstydliwa. Ona powinna być załatwiona zaraz po 1899 r., ale skoro nie została załatwiona to teraz każda inicjatywa społeczna i każde nagłośnienie medialne jest istotne. Mam nadzieję, że ta sprawa zostanie wreszcie załatwiona w taki sposób, aby nie spoczywali obok siebie kaci i ofiary, bo to jest rzecz z wychowawczego, moralnego, historycznego i politycznego punktu widzenia niedopuszczalna – zaznaczał Jerzy Bukowski.

Zgodnie z przepisami wojskowa asysta honorowa przysługuje m.in. zasłużonym pracownikom wojska i kawalerom Orderu Orła Białego.

 

RIRM

drukuj