Gdynia: szef MON uczestniczył w promocji oficerskiej absolwentów Akademii Marynarki Wojennej

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wziął dziś udział w uroczystej promocji oficerskiej absolwentów Akademii Marynarki Wojennej. Odbyła się ona w 78. rocznicę II wojny światowej na pokładzie historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica” na Skwerze Kościuszki w Gdyni.

W przemówieniu szef MON powiedział, że oficerowie są kadrą Wojska Polskiego, które staje wobec nowych zagrożeń – zagrożeń, które pamiętamy z przeszłości. Dzisiaj – dodał – te zagrożenia przybierają „nowy kształt”.

Z jednej strony coraz bardziej grożą nam ci, którzy ze Wschodu są gotowi poprzez agresję zmieniać ład europejski, którzy poprzez agresję, przemoc i siłę chcą realizować swoje cele polityczne. Mamy też świadomość, jak w sposób dramatyczny brzmią wypowiedzi niektórych polityków i urzędników, którzy ośmielają się twierdzić, że granice Polski wyznaczane były przez Rosję i Niemcy, którzy ośmielają się twierdzić, że gdyby Niemcy były silniejsze, to Polska miałaby dzisiaj inne granice – mówił Antoni Macierewicz.

Aby sprostać tym wyzwaniom – jak powiedział minister obrony narodowej – działania rządu koncentrują się na umocnieniu Wojska Polskiego, by było zdolne samo sprostać najgorszym wyzwaniom.

Antoni Macierewicz przekonywał też, że Marynarka Wojenna będzie musiała przybrać nowy kształt i w większym stopniu dysponować środkami zdolnymi powstrzymać każdego przeciwnika. Minister wskazał też, że dla skuteczności działania potrzebne jest również dowodzenie swoimi okrętami znad Bałtyku.

 

RIRM

drukuj