Gdańsk: PŻB otrzymała 140 mln zł na zakup promu

Kołobrzeski armator promowy Polska Żegluga Bałtycka otrzymał od Skarbu Państwa wsparcie w wysokości 140 milionów złotych na zakup nowego promu.

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk uczestniczył w poniedziałek na promie Nowa Star w Terminalu Promowym w Gdańsku w konferencji prasowej dotyczącej rozwoju Polskiej Żeglugi Bałtyckiej.

„Ostatnie dni grudnia przyniosły bieżące dofinansowanie dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej w kwocie 140 mln zł, które już trafiły na konto przedsiębiorstwa i ma za zadanie wypełnić lukę inwestycyjną w ramach uzupełnienia tonażu w 2023 roku do momentu wejścia do eksploatacji nowych jednostek” – powiedział w Gdańsku Marek Gróbarczyk.

Wiceminister Gróbarczyk podkreślił, że PŻB jest w pełni przygotowana do procesu inwestycyjnego pozyskania nowych jednostek – wyczarterowania bądź kupienia – oraz budowy jednostki w ramach Programu „Batory”.

Obecny na konferencji prasowej kołobrzeski poseł PiS Czesław Hoc dodał, że jeszcze kilka lat temu PŻB miała być sprzedana za przysłowiową czapkę gruszek, a teraz jest potentatem na Bałtyku.

Prezes Polskiej Żeglugi Bałtyckiej Andrzej Madejski powiedział, że firma dysponuje obecnie pięcioma promami.

„Dzięki dofinansowaniu, jakie udało się uzyskać ze Skarbu Państwa, Program +Batory+ doprowadzi do tego, że przy powiększeniu o jedną jednostkę uzyskamy ponad 40-procentowy wzrost linii ładunkowej Świnoujście – Ystad” – powiedział Andrzej Madejski i dodał, że dzięki temu pozycja PŻB znacząco wzrośnie i firma będzie mogła konkurować z innymi armatorami.

140 mln zł ze Skarbu Państwa ma być przeznaczone na pozyskanie kolejnej jednostki dla PŻB do końca 2023 r.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl