fot. pixabay.com

Chiny: Były wiceszef zbrojnej policji nowym dowódcą chińskiego garnizonu w Hongkongu

Były wiceszef chińskiej Ludowej Policji Zbrojnej gen. Peng Jingtang, który służył również w niespokojnym regionie Sinciang, obejmie dowodzenie w garnizonie chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ALW) w Hongkongu – przekazały w niedzielę wieczorem chińskie media.

Peng pełnił wcześniej funkcję zastępcy szefa sztabu chińskiej Ludowej Policji Zbrojnej. Jego nominacja na nowe stanowisko została podpisana przez przywódcę ChRL Xi Jinpinga – poinformowała państwowa chińska telewizja CCTV.

Według informacji chińskich mediów Peng sprawował w przeszłości funkcję szefa sztabu zbrojnej policji w regionie Sinciang. Waszyngton zarzuca chińskim władzom, że dopuszcza się tam ludobójstwa wobec Ujgurów i innych muzułmańskich mniejszości etnicznych. Pekin zaprzecza.

Chińska armia utrzymuje garnizon w Hongkongu, ale jego działania nie są nagłaśniane. Zgodnie z hongkońską minikonstytucją sprawy obronności i polityki zagranicznej leżą w gestii komunistycznych władz centralnych w Pekinie.

Peng oświadczył, że na nowym stanowisku będzie pracował wspólnie z wszystkimi żołnierzami garnizonu w Hongkongu, by wykonywać polecenia Xi i rządzącej Komunistycznej Partii Chin oraz stanowczo bronić suwerenności państwowej i interesów bezpieczeństwa ChRL.

Hongkong, była brytyjska kolonia, został przekazany Chinom w 1997 roku, a Pekin zobowiązał się do uszanowania jego autonomii i utrzymania obowiązujących tam szerokich swobód obywatelskich przynajmniej do 2047 roku.

Jednak zdaniem działaczy demokratycznych i obrońców praw człowieka Pekin coraz bardziej ogranicza autonomię Hongkongu i odbiera mieszkańcom ich prawa, w tym wolność wypowiedzi. Ta kampania nasiliła się w 2020 roku po narzuceniu Hongkongowi przepisów bezpieczeństwa państwowego.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl