Gdańsk: narodowcy protestowali ws. „TW Bolka”

Żądamy prawdy o polskiej transformacji ustrojowej – takie słowa padły z ust osób zebranych przed Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Środowiska narodowe manifestowały swój sprzeciw wobec działań Lecha Wałęsy zarejestrowanego jako „TW Bolek”.

– Spotkaliśmy się dzisiaj tutaj po to, aby wyrazić swoje zdanie na temat niezbyt „kryształowej” postaci – Lecha Wałęsy, byłego prezydenta Polski, który w latach 70. donosił na swoich kolegów – powiedział Michał Urbaniak z Młodzieży Wszechpolskiej, współorganizator manifestacji.

Przed ECS zebrali się przede wszystkim młodzi ludzie. Jak mówią, czują się oszukani przez sygnatariuszy okrągłego stołu i wzywają wszystkich tajnych współpracowników SB do ujawnienia się.

– Chcielibyśmy bardzo, żeby ujawniono resztę tych dokumentów (i resztę współpracowników), które te akta zawierają – podkreślił Dawid z Młodzieży Wszechpolskiej.

Uczestnicy manifestacji apelują także, by zmienić nazwy wszystkich instytucji czy ulic noszących imię osób, które zhańbiły swój honor.

– Zwracamy się do prezydenta miasta Gdańska Pawła Adamowicza o zmianę patrona Portu Lotniczego w Gdańsku Rębiechowie, na osobę której życiorys nie jest oparty na kłamstwie, a na oddaniu życia za ojczyznę – oświadczył Michał Urbaniak.

Protest związany jest z ostatnimi wydarzeniami, które miały miejsce wokół Lecha Wałęsy. Wdowa po zmarłym generalne Czesławie Kiszczaku chciała odsprzedać prezesowi Instytutu Pamięci Narodowej akta tajnego współpracownika o pseudonimie „Bolek”. W efekcie działań podjętych przez prokuraturę, akta udało się zabezpieczyć. Jutro w południe zostaną one udostępnione dziennikarzom.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj