Gdańsk: konserwatorzy oczyścili mury obronne Głównego Miasta

Pozostałości średniowiecznych murów obronnych okalających gdańskie Główne Miasto przeszły ratunkowe prace konserwatorskie. Usunięto z nich m.in. roślin, glony i mchy. W koronach murów wymieniono też zniszczone dachówki i cegły. W planach jest generalny remont murów.

Prace przy 16 zachowanych do dziś odcinkach murów przeprowadziło Muzeum Historyczne Miasta Gdańska (MHMG).

„Usunęliśmy roślinność, która porastała same mury i ich bezpośrednie sąsiedztwo. W niektórych miejscach, zwłaszcza w koronach murów, roślin było rzeczywiście sporo. Usunięto też glony, mchy i porosty, które miejscami narosły także bardzo mocno” – wyjaśniła Aleksandra Płotka, która kierowała pracami w imieniu MHMG.

Aleksandra Płotka przypomniała, że rośliny i inne organizmy żywe niszczą mury, przede wszystkim powodując korozję materiałów budowlanych.

W wielu miejscach, zwłaszcza przy koronie murów ekipy remontowe natrafiły też na ubytki w dachówkach czy cegłach. Płotka wyjaśniła, że ubytki uzupełniono, aby zapobiec przedostawaniu się do murów wody z opadów.

„Dodatkowo pewne fragmenty murów zabezpieczyliśmy siatkami chroniącym je przed ptakami” – wyjaśniła kierownik.

Prace rozpoczęły się ostatniego dnia listopada, a zakończyły w ostatnim tygodniu. Ostatni tego typu przegląd połączony z bieżącymi naprawami koron murów miał miejsce w 2010 roku. Jak zaznaczyła Aleksandra Płotka, mury są w złym stanie technicznym i wymagają generalnego remontu. Przypomniała, że ostatnie takie kompleksowe prace miały miejsce w latach 50. i 60. ubiegłego wieku – przy odbudowie ze zniszczeń powstałych w 1945 roku.

PAP/RIRM

drukuj