Gdańsk. Brytyjska para książęca przybyła do Dworu Artusa

Tłumy mieszkańców i turystów wymachujących chorągiewkami brytyjskimi i polskimi powitało księcia i księżną Cambridge w Gdańsku w pobliżu Fontanny Neptuna na Głównym Mieście. Oficjalnie Williama i Kate powitał w Dworze Artusa w Gdańsku prezydent miasta Paweł Adamowicz.

Dzisiaj, w drugim dniu wizyty księcia i księżnej Cambridge w Polsce, książęca para przebywa na Pomorzu. Na powitanie książęcej pary w Gdańsku przygotowano po trzy tysiące chorągiewek, brytyjskich i polskich. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz po oficjalnym powitaniu w Dworze Artusa ma oprowadzić Gości po Dworze Artusa i wręczyć książęcej parze pamiątkowy prezent. Kate ma otrzymać bursztynową kolię a William – spinki mankietowe.

Po wizycie w Dworze Artusa goście mają wyjść na przedproża Dworu Artusa i odbyć krótki spacer. Ma im towarzyszyć muzyka w wykonaniu Capelli Gedanensis, która ma wykonać dzieła m.in. Wojciecha Kilara i Georga Friedricha Haendla.

Miejscem spaceru pary książęcej w Gdańsku ma być tylko teren przed Dworem Artusa i wokół Fontanny Neptuna. William i Kate mają przyjrzeć się pracy rzemieślników tworzących wyroby z bursztynu, m.in. przy wykorzystaniu kopii średniowiecznego warsztatu. Zorganizowano go pod rozłożystą lipą rosnącą w pobliżu Fontanny Neptuna.

Planowana jest degustacja pierogów, z nadzieniem z cielęciny i z kurek. Pierogi z cielęciną przygotowano wg. specjalnej receptury z 1999 roku, tej samej, według której przygotowano też potrawę dla papieża Jana Pawła II. Dla księżnej Kate przygotowano też specjalnego pieroga w kształcie cukierka. Nadzienie jest tajemnicą. Goście mają też być poczęstowani gdańskim słodkim likierem Goldwasser, który jest produkowany w mieście od XVI wieku. Atrakcją ma być też występ szczudlarzy, którzy prezentują alegorie ze Złotej Bramy, tj. Sprawiedliwość, Sławę, Fortunę, Zgodę, Roztropność, Neptuna i Hermesa.

W rejonie fontanny książęca para ma spotkać się także z kilkuosobową grupą brytyjskich żołnierzy, którzy stacjonują w Polsce. Spacer wokół Fontanny Neptuna i Dworu Artusa potrwa około pół godziny; stamtąd Kate i William udadzą się do Teatru Szekspirowskiego, którego patronem jest Książę Walii.

Pobyt książęcej pary w Gdańsku zakończy wizyta w Europejskim Centrum Solidarności, gdzie goście, m.in. mają zwiedzić wystawę prezentującą historię Solidarności i ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Mają się spotkać z grupą opozycjonistów, m.in. z Lechem Wałęsą i Zbigniewem Bujakiem a następnie przejść z ECS pod Pomnik Poległych Stoczniowców. Pod Pomnikiem książę William I księżna Kate mają złożyć biało-czerwone róże.

Z Gdańska książęca para wróci do Warszawy, skąd w środę uda się z wizytą do Niemiec.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl