W Gdańsku odbywa się debata nt. zmian w konstytucji RP

W Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbywa się organizowana przez „Solidarność” debata na temat zmian w konstytucji RP. Spotkanie inauguruje kampanię informacyjną przed referendum w sprawie zmiany ustawy zasadniczej, które zapowiedział prezydent RP Andrzej Duda. Hasłem debaty jest: „Konstytucja dla obywateli, nie dla elit”.

W konferencji biorą udział m.in. najwyższy przedstawiciel państwa polskiego, a także marszałek Senatu Stanisław Karczewski i szef „Solidarności” Piotr Duda.

W ocenie prezydenta Polacy powinni móc wypowiedzieć się na temat obowiązującej od 20 lat konstytucji i określonego w niej modelu ustrojowego.

Dr Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista, uważa, że powinna zostać zmieniona sama praktyka stosowania ustawy zasadniczej, a nie konstytucja. Ekspert zawraca uwagę, że to nie konstytucja odpowiada za rozwarstwienie społeczne.

– To nadmierne rozwarstwienie społeczne, z którym niewątpliwie mamy do czynienia, nie jest konsekwencją, nie jest skutkiem konstytucji, tylko jest skutkiem błędnej praktyki, która nie jest zgodna z logiką ustroju kapitalistycznego, który mamy.  To nie konstytucja tworzy te rozwiązania, bo ten kształt transformacji Polski i jej skutki, zostały przesądzone przed uchwaleniem obowiązującej konstytucji, w szczególności w tzw. Układzie Europejskim o stowarzyszeniu – mówi dr Piotrowski

Prezydent Polski wyszedł z inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji w czasie uroczystości w święto Konstytucji 3 maja. Powiedział wówczas, że chce, aby referendum w sprawie konstytucji odbyło się w przyszłym roku, gdy przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Obecna konstytucja została uchwalona 2 kwietnia 1997 r.

RIRM/PAP

drukuj