Gauck krytykowany za przemówienie na Westerplatte

W Niemczech nie milknie dyskusja wokół wystąpienia prezydenta Joachima Gaucka na Westerplatte z okazji 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej, którego treść część polityków i publicystów uznała za zbyt krytyczną wobec Rosji.

O debacie informuje w sobotę na stronie tytułowej niemiecki dziennik „Sueddeutsche Zeitung”.

Jak zauważył Waldemar Maszewski, nie było jeszcze w niemieckich mediach takiej sytuacji, żeby tak bardzo krytykowano polityka tak wysokiej rangi, w ty przypadku prezydenta kraju.

–  Niemiecki prezydent w Polsce i to w obecności prezydenta Komorowskiego, wezwał Rosję do przestrzegania prawa międzynarodowego. Tak ostre słowa wypowiedziane przeciwko Rosji wśród naszych zachodnich sąsiadów musiały wyzwolić burzę protestów. „Sueddeutsche Zeitung” stwierdził, że Gauck jedynie dolewa oliwy do ognia, a swoim przemówieniem, zawierającym tak ostre sformułowania prezydent Niemiec przyczynia się do eskalacji słów i eskalacji konfliktu – powiedział Waldemar Maszewski.

Znany niemiecki historyk Ulrich Herbert broniąc Rosji zarzucił Gauckowi jednostronność i tendencyjność. Inny niemiecki historyk, Norbert Frey uważa, że Gauck przekroczył swoje kompetencje, bowiem do zadań głowy państwa nie należy demonstrowanie siły Zachodu, a już z pewnością nie powinien tego czynić na Westerplatte 75 lat po najeździe Niemiec na Polskę.

Z kolei Jochen Hellbeck, także historyk, wystąpił z jeszcze bardziej kuriozalnymi pretensjami, wytykając Gauckowi, że ani słowem na Westerplatte nie zająknął się o napadzie Hitlera na ZSRR.

Ataki na prezydenta płyną nie tylko ze strony mediów – dodał Waldemar Maszewski.

– Niezadowolone są także niemieckie elity polityczne oraz społeczeństwo. Przewodniczący partii lewicowej  wprost poradził prezydentowi, żeby lepiej dla niego, dalej trzymał się od polityki międzynarodowej. Sądząc po setkach wpisów internautów, zwykli obywatele są tego samego zdania. Dla nich  krytyka Putina i Rosji jest czymś zarówno przerażającym jak i niepotrzebnym. Ich zdaniem, ich własny prezydent zaatakował ten wielki i demokratyczny kraj – mówił Waldemar Maszewski.

Krytycy prezydenta wskazują przede wszystkim na  fragment przemówienia odnoszący się do aktualnej sytuacji na Ukrainie. Gauck przestrzegał na Westerplatte przed ustępstwami terytorialnymi mówiąc: „Historia uczy nas, że ustępstwa terytorialne często wzmacniają apetyty agresorów”. „Ponieważ przestrzegamy prawa, wzmacniamy je i nie akceptujemy zastąpienia go prawem pięści, przeciwstawiamy się tym, którzy łamią prawo międzynarodowe, anektują obce terytorium (…)” – kontynuował Gauck, zaznaczając, że Rosja faktycznie wypowiedziała partnerstwo Zachodowi.

Prezydent Niemiec uczestniczył 1 września wraz z prezydentem Polski w obchodach 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte. Przemówienie Gaucka spotkało się z mieszanymi reakcjami w Niemczech. Postkomunistyczna lewica krytykowała antyrosyjskie – jej zdaniem – akcenty w przemówieniu głowy państwa.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl