Fundacja PCPM ruszy z pomocą uchodźcom na granicy turecko-syryjskiej

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej wyśle modułowe domy, by pomóc syryjskim uchodźcom na granicy z Turcją. W gotowości jest też Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM. Tureckie władze poinformowały, że nie będą już wstrzymywać syryjskich uchodźców, którzy chcą wyruszyć do Europy. Szacuje się, że liczba uciekinierów z prowincji Idlib, gdzie zaostrza się konflikt syryjsko-turecki, wynosi prawie milion osób.

Zaostrza się konflikt między Turcją a Syrią. Wszystko rozgrywa się w prowincji Idlib, gdzie żyje 3 miliony ludzi. Ponad jedna trzecia z nich zgromadziła się już w pasie przygranicznym, gdzie uciekła w obawie przed wojną. To oznacza, że w ciągu ostatnich miesięcy prawie milion ludzi zostało zmuszonych do ucieczki przed walkami i bombardowaniem.

Fundacja PCPM, dzięki wsparciu prywatnych darczyńców, zdecydowała się wysłać w rejon kryzysu domy modułowe. Dzięki nim powstaną nowe obozy dla uchodźców zarówno w prowincji Idlib, jak i w północnej części prowincji Aleppo. Wcześniej takie tymczasowe domy Fundacja PCPM dostarczała do obozów dla uchodźców w Iraku i Ugandzie. Koszt jednego to ok. 6 tys. złotych. Każdy z nich da schronienie syryjskiej rodzinie. Teraz tłoczą się one pośrodku pól, bez dróg, szpitali, szkół i kanalizacji tuż przy granicy z Turcją, która zapowiedziała, że nie będzie ich dłużej wstrzymywać na granicy z Europą.

– Obozy uchodźców przy granicy z Turcją mogą bardzo szybko zmienić się w pola śmierci. (…) Najpilniejszym zadaniem jest teraz znalezienie dla ludzi bezpiecznego schronienia i pomoc medyczna rannym i chorym oraz dzieciom wycieńczonym ciągłą ucieczką i zimnem – podkreśla dr Wojtek Wilk, prezes Fundacji PCPM.

Wskazuje, że „budowa nowych obozów dla uciekinierów wewnątrz Syrii daje możliwość zakończenia coraz bardziej palącego kryzysu humanitarnego i uchodźczego, który narasta z każdym dniem”.

– Dostarczane przez organizację domy modułowe są znacznie trwalsze od namiotów, przez co są rozwiązaniem preferowanym przez ONZ, z którym PCPM bardzo blisko współpracuje – mówi dr Wojtek Wilk, który jest także ekspertem ONZ w sprawach rozwiązywania kryzysów humanitarnych.

Fundacja PCPM prowadzi ogólnopolską zbiórkę. Dzięki wsparciu prywatnych darczyńców przez stronę pcpm.org.pl/pomoc organizacja może ruszyć z pomocą syryjskim uchodźcom. W gotowości są także ratownicy i lekarze z certyfikowanego przez WHO Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM. To grupa szybkiego reagowania na kryzysy humanitarne, która w 48 godzin może dotrzeć w miejsce, gdzie potrzebna jest pomoc medyczna.

Dotychczas członkowie Poland MET PCPM ratowali ludzi w Nepalu, na Ukrainie, Bałkanach, w Ugandzie czy na pograniczu syryjskim w Libanie.

Więcej informacji można znaleźć [tutaj].

Caritas Polska/radiomaryja.pl

drukuj