fot. PAP/EPA

Syria: bilans ofiar śmiertelnych nalotu na konsulat irański wzrósł do 11

Do 11 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych nalotu na konsulat Iranu w stolicy Syrii Damaszku – podało w poniedziałek wieczorem Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Syryjskie władze przypisują ten atak siłom zbrojnym Izraela, choć nikt oficjalnie do niego się nie przyznał.

„W ataku zginęło ośmiu Irańczyków, dwóch Syryjczyków i Libańczyk, wszyscy byli bojownikami, żadnych cywilów” – podało Obserwatorium.

Korpus Strażników Rewolucji, ideologiczna armia Islamskiej Republiki Iranu, poinformował, że w nalocie zginęło siedmiu jego członków, w tym dwóch dowódców – szef elitarnej irańskiej jednostki Al-Kuds w Syrii, Libanie i na ziemiach palestyńskich Mohammad Reza Zahedi oraz jego zastępca Mohammad Hadi Hadżi Rahimi.

Brygady Al-Kuds, w których dowodził generał Mohammad Reza Zahedi, należą do irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Prowadzą operacje wojskowe poza granicami Iranu i odpowiadają m.in. za szkolenie, zaopatrywanie i finansowanie zbrojnych ugrupowań i organizacji terrorystycznych współpracujących z rządem w Teheranie.

Jednostka, którą dowodził Mohammad Reza Zahedi, odpowiadała m.in. za przemyt amunicji i broni do Libanu. W poniedziałek izraelskie wojsko oświadczyło, że zapobiegło przemytowi zaawansowanej broni z Iranu na Zachodni Brzeg Jordanu – przypomniał izraelski portal.

W odpowiedzi na prośbę o komentarz rzecznik izraelskiej armii oświadczył, że wojsko „nie komentuje doniesień zagranicznych mediów”. Komentarza nie udzielił również Biały Dom, ograniczając się do komunikatu, że jest świadomy doniesień medialnych na temat ataku.

„The New York Times” podał, że skontaktował się z czterema anonimowymi izraelskimi urzędnikami, którzy przyznali, że atak przeprowadził Izrael.

Budynek, który został zburzony w wyniku nalotu, mieścił zarówno konsulat, jak i rezydencję ambasadora. Irańska agencja informacyjna Nournews podał, że ambasador Hossein Akbari nie został ranny.

W oświadczeniu przekazanym przez irańskie media Akbari oświadczył, że budynek konsulatu stał się celem „sześciu rakiet wystrzelonych przez myśliwce F-35”.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl