W połowie października rozmowy ws. irańskiego programu atomowego

W połowie października zostaną wznowione rozmowy między Iranem a pięcioma stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz Niemcami w sprawie irańskiego programu atomowego – poinformowała w Nowym Jorku szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Ashton, która prowadzi negocjacje z Iranem w imieniu stałych członków RB ONZ i Niemiec, powiedziała, że rozmowy odbędą się 15 i 16 października w Genewie. W siedzibie ONZ doszło w czwartek do spotkania ministrów spraw zagranicznych grupy 5+1 (czyli piątki stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ – USA, Rosji, Chin, Francji i Wielkiej Brytanii oraz Niemiec) z szefem irańskiej dyplomacji Mohammadem Dżawadem Zarifem. Było to pierwsze spotkanie grupy 5+1 z Iranem na poziomie szefów dyplomacji. Minister spraw zagranicznych Iranu powiedział po jego zakończeniu, że rozmowa była „bardzo konstruktywna” i „rzeczowa”. Zarif podkreślił konieczność kontynuowania negocjacji i osiągnięcia porozumienia, którego rezultatem będzie zniesienie sankcji wobec Iranu.

W kuluarach Zgromadzenia Ogólnego ONZ doszło również do historycznego spotkania w „cztery oczy” szefów dyplomacji Iranu i USA. Od ponad 30 lat oba te kraje nie utrzymują stosunków dyplomatycznych. Sekretarz stanu USA John Kerry powiedział po spotkaniu z Mohammadem Dżawadem Zarifem, że jest zadowolony z „nowego pozytywnego tonu” ze strony Iranu w kwestii programu nuklearnego tego państwa.

W wywiadzie dla amerykańskiej sieci telewizyjnej CBS Kerry podkreślił jednak, że zniesienie sankcji wobec Iranu będzie możliwe tylko wtedy gdy władze tego kraju przekonają społeczność międzynarodową, że nie chcą zbudować broni jądrowej. Zaapelował także do Teheranu, by wpuścił inspektorów ONZ do ośrodka wzbogacania uranu w Fordo. W ostatnich tygodniach nowy prezydent Iranu Hasan Rowhani zabiega o przerwanie dyplomatycznej izolacji Teheranu na arenie międzynarodowej, a przede wszystkim o zniesienie sankcji gospodarczych wobec Iranu. Rowhani zapewniał wielokrotnie, że władze w Teheranie nie dążą do zbudowania bomby atomowej i że są gotowe do rozmów w sprawie irańskiego programu nuklearnego.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl