fot. pixabay.com

Francuskie radio odmówiło emisji reklamy ze słowem „chrześcijanie”

Publiczna stacja radiowa France Inter ocenzurowała reklamę stowarzyszenia L’Oeuvre d’Orient, zawierającą słowo „chrześcijanie”. Zdaniem dyrekcji stacji decyzja ta wynika z obowiązku przestrzegania neutralności religijnej – pisze we wtorek dziennik „Le Figaro”.

L’Oeuvre d’Orient, stowarzyszenie non-profit, działające od 164 lat, wspiera chrześcijan na Wschodzie, finansując ich działania społeczne, szkoły, szpitale i przychodnie we wszystkich krajach, w których mieszkają.

Jak każdy reklamodawca, L’Oeuvre d’Orient płaci za swoje reklamy stacji radiowej, która je emituje. Środki pochodzą ze zbiórek funduszy m.in. na Boże Narodzenie oraz podczas Wielkiego Postu – informuje „Le Figaro”.

W oświadczeniu France Inter tłumaczy, że „wielu” słuchaczy nie życzy sobie słuchać tego typu reklam, które zakłócają przestrzeganie neutralności religijnej.

Serwis prasowy Radio France, właściciel rozgłośni France Inter, informuje, że stacja „wrażliwa na zaangażowanie i pragnąca wesprzeć L’Oeuvre d’Orient”, zaproponowała alternatywę, polegającą na mówieniu w materiale zamiast o wschodnich chrześcijanach – o dziele na rzecz Bliskiego Wschodu.

„Taki sposób interpretacji jest niedopuszczalny. Przekształca chwalebny sekularyzm w otwarty ateizm. L’Oeuvre d’Orient nie może zaakceptować tej karykatury sekularyzmu skierowanej do dyskryminowanych mniejszości na Bliskim Wschodzie ” – stwierdził ks. prałat Pascal Gollnisch, zwracając się do Radia France o zmianę stanowiska.

Duchowny wystosował też apel do parlamentarzystów o mediacje w tej sprawie.

PAP/TV Trwam News

drukuj