fot. PAP/EPA

Francja: Zakaz demonstracji na Polach Elizejskich

Zakaz demonstracji „żółtych kamizelek” na Polach Elizejskich – takie rozporządzenie wydała francuska policja. Ma to związek z zeszłotygodniowymi zamieszkami.

To już 19. sobota pod znakiem protestów. Liczba uczestników rośnie. Rośnie także przemoc w czasie demonstracji. W ostatnią sobotę w strajkach wzięło udział ponad 32 tys. osób, z czego prawie jedna trzecia w samej stolicy państwa.

W odpowiedzi na zeszłotygodniowe zamieszki francuskie władze zapowiedziały zaostrzenie środków ostrożności.

 – Żołnierze mają instrukcje, że kiedy zostaną do tego zmuszeni, to użyją ognia – powiedział Bruno Leray, gubernator wojskowy Paryża.

Na ulicach pojawią żołnierze specjalnej misji antyterrostycznej Sontinel. Patroluje ona najważniejsze obiekty w kraju i jest jedną z metod walki z terroryzmem. Użycie tej formacji do tłumienia protestów „żółtych kamizelek” niepokoi opozycję.

– Mam bardzo duże zastrzeżenia i sceptycznie podchodzę do użycia siły Sentinelle. Żołnierze Sentinelle wcale nie są wyszkoleni, ani nie są przygotowani do utrzymania prawa i porządku. Jeśli coś się stanie, co zrobią? Zastrzelą protestujących? – mówił Eric Ciotti, członek opozycji.

Na krytykę opozycji odpowiedział prezydent Francji Emmanuel Macron, podkreślając, że walka z terroryzmem i ochrona wrażliwych miejsc jest misją wojska. Francuski rząd podkreśla, że wojsko nie będzie w pobliżu strajków i będzie w kontakcie z protestującymi.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl