fot. pixabay.com

Francja: Szef MSW Francji chce wzmocnionych środków bezpieczeństwa podczas święta Wniebowzięcia NMP

Szef MSW Francji Gerald Darmanin polecił w czwartek prefektom w całym kraju „znacząco wzmocnić nadzór nad miejscami kultu i urzędami państwowymi” w związku z zaplanowanymi na niedzielę obchodami święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W poniedziałek na zachodzie kraju rwandyjski imigrant zabił katolickiego księdza.

„Utrzymujący się wysoki poziom zagrożenia (terrorystycznego) wobec naszego kraju oraz najnowsze wiadomości z tego zakresu wymagają szczególnej uwagi w miejscach symbolicznych lub skupiających w tym okresie wiele osób” – oświadczył Gerald Darmanin.

Szef resortu zwrócił się do prefektów o nawiązanie kontaktu z przedstawicielami miejsc kultu „w celu zidentyfikowania najbardziej newralgicznych punktów, zapoznania się z miejscami i czasem ceremonii, a tym samym określenia środków ochronnych, jakie należy zastosować”.

Gerald Darmanin podkreślił, że w okresie świątecznym żołnierze z operacji antyterrorystycznej Sentinelle „powinni być postawieni w stan gotowości i powinni być widoczni”.

Ksiądz Olivier Maire został zabity w poniedziałek w departamencie Wandea w zachodniej Francji przez 40-letniego rwandyjskiego imigranta Emmanuela Abayisengę, który przyznał się na komisariacie do popełnienia tej zbrodni.

Ksiądz najprawdopodobniej zmarł od ciosów nożem, ale policja nie określiła jeszcze oficjalnie przyczyny zgonu. Policjanci znaleźli ciało ofiary w miejscowości Saint-Laurent-sur-Sevre na podstawie wskazówek podejrzanego, który wcześniej przebywał w szpitalu psychiatrycznym. Pogrzeb odbędzie się w piątek.

Przypadające na 15 sierpnia święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Francji jest ważnym wydarzeniem religijnym. W tym dniu w całym kraju odbywają się nabożeństwa i procesje. We Francji znajduje się wiele katedr i kościołów poświęconych Wniebowzięciu Maryi, więc odbywają się w nich specjalne uroczystości.

PAP

drukuj