fot. PAP/EPA

Francja: Emmanuel Macron apeluje do rodaków o jedność w 2019 roku

W noworocznym orędziu prezydent Francji Emmanuel Macron zaapelował do rodaków o jedność i cierpliwość. „Efekty reform nie mogą być natychmiast odczuwalne, ale rozumiem niecierpliwość obywateli” – powiedział Macron w telewizyjnym wystąpieniu.

„Nie oznacza to jednak, że z nich (reform – PAP) zrezygnujemy” – dodał prezydent.

Odnosząc się, choć nie wprost, do antyrządowych protestów „żółtych kamizelek”, Emmanuel Macron podkreślił: „Nie poddaliśmy się. Nasz kraj chce budować lepszą przyszłość. To jest lekcja z 2018 roku”.

„Żółte kamizelki” od 17 listopada protestują w całej Francji przeciw wciąż rosnącym kosztom utrzymania. Oprócz rezygnacji z planowanej na 1 stycznia 2019 roku podwyżki podatków od paliwa, z której rząd się już wycofał, domagają się podniesienia wysokości płac, emerytur czy zasiłków dla bezrobotnych, zgłaszają też dezyderaty polityczne, w tym dymisji prezydenta.

Od początku demonstracji w wyniku wypadków w pobliżu organizowanych przez „żółte kamizelki” blokad dróg zginęło 10 osób; 1,5 tys. protestujących odniosło rany, w tym 50 poważne.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl