Forum Polonijne w murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu

W murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu trwa kolejna edycja Forum Polonijnego. Wydarzenie jest współorganizowane z pełnomocnikiem rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą oraz Stowarzyszeniem „Dumni z Polski”.

„Wyzwania pokoleniowe – dziedzictwo nestorów Polski” – pod takim hasłem trwa w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu XXIII Forum Polonijne. Jednym z wyzwań – jak podkreślił pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą, minister Jan Dziedziczak – jest współpraca międzypokoleniowa.

– Bardzo ważne jest to, żebyśmy nauczyli się współpracować międzypokoleniowo, aby nasi nestorzy mieli komu i w odpowiednim momencie przekazać odpowiedzialność za sprawy polonijne młodemu pokoleniu naszych rodaków – mówił Jan Dziedziczak.

W organizację tegorocznego Forum Polonijnego włączyli się działacze z Stowarzyszenia „Dumni z Polski”. Jak wskazał o. dr Zdzisław Klafka CSsR, rektor AKSiM, w toruńskiej uczelni kształci się również młodzież polonijna, która otrzymała od rodziców świadectwo polskości.

– Przyjeżdża tu polska młodzież – polonijna i kresowa – która otrzymała formację chrześcijańską. Dzisiaj w tej uczelni jest to wszystko łączone, czyli kultura chrześcijańska i formacja patriotyczna – powiedział o. dr Zdzisław Klafka CSsR.

Studiować w Toruniu postanowiła m.in. Magdalena Iwachow, która urodziła się w Kanadzie.

– W domu była promowana tylko polska kultura, katolicyzm, modlitwy. Warto uczyć dzieci modlić się po polsku, bo nawet gdyby zapomniały czegoś z historii czy kultury, to będą miały ten pierwiastek, że znają modlitwy w ojczystym języku – zaakcentowała Magdalena Iwachow.

Na XXIII Forum Polonijne specjalny list do uczestników skierował minister edukacji i nauki. Przemysław Czarnek dziękował Polonii za krzewienie polskości poza granicami. List odczytał prezes Stowarzyszenia „Dumni z Polski”, Dariusz Jóźwiak.

– Młodzi Polacy mieszkający za granicą to niebywale istotne wsparcie w promocji pozytywnego wizerunku naszej ojczyzny i narodu – napisał w liście minister Przemysław Czarnek.

Forum to także dobra okazja do dyskusji nad wyzwaniami, jakie stoją przed Polonią.

– Staramy się zbierać wyzwania, spisywać argumenty, wypracowywać wspólnie w ramach dialogu sposoby rozwiązywania problemów. Później będziemy je wdrażać w życie – zaakcentował Jan Dziedziczak.

Podczas Forum głos zabrali rodacy zarówno z Europy, jak i zza oceanu. Młodzi mogli porozmawiać także ze starszym pokoleniem. Nestorzy podzielili się z „młodą Polonią” doświadczeniami oraz opowiedzieli o tym, w jaki sposób budowali dobre imię Polski poza jej granicami. Program pomocowy dla rodaków zagranicą realizuje Kancelaria Premiera. Termin składania wniosków mija 6 grudnia – przypomniał Jan Dziedziczak.

– Można składać wnioski na działalność związaną z mediami polonijnymi, oświatą polonijną, organizacjami polskimi i wydarzeniami polonijnymi, a także nowy kierunek – obrona dobrego imienia Polski przez Polaków za granicą – podsumował Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą.

Jutro uczestnicy Forum będą rozmawiać o budowaniu dobrego wizerunku Polski.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl