fot. flickr

Finlandia: rekord zimna w Laponii – minus 32,2 stopnia C

We wschodniej części fińskiej Laponii zanotowano w czwartek rano rekordowo niską temperaturę – minus 32,2 stopnia C. Poprzedni rekord tej zimy – minus 30,2 stopnia C – zanotowano 23 grudnia w środkowej Laponii.

Na należących do Finlandii Wyspach Alandzkich doszło w czwartek do śmiertelnego wypadku, gdy spadające z powodu silnego wiatru drzewo przygniotło mężczyznę usiłującego ciągnikiem ściągnąć na pobocze inne drzewo.

Władze zaapelowały do mieszkańców, aby w miarę możliwości nie opuszczali domów z uwagi na złą pogodę, silny wiatr i opady śniegu.

W Estonii z powodu burzy śnieżnej prawie 7 tysięcy gospodarstw domowych zostało od środy pozbawionych prądu. Na Bałtyku w czasie sztormu fale osiągały 8 m wysokości. Silny wiatr był przyczyną przewrócenia się na drodze z Tallina do Narwy autobusu z 49 osobami; nikomu nic się nie stało.

Na międzynarodowym lotnisku w Tallinie odwołano w środę i w czwartek wiele rejsów.

Silna burza, która nawiedziła w środę wschodnie wybrzeże Szwecji, sprawiła, że 40 tys. gospodarstw domowych nie ma prądu. Nocą ze środy na czwartek na wyspie Gotlandia na Bałtyku przestały działać połączenia telefoniczne.

PAP/RIRM

drukuj