fot. pixabay.com

Finlandia: nawet 3 tys. migrantów czeka za wschodnią granicą na otwarcie fińskich przejść

Po rosyjskiej stronie jest ok. 2-3 tys. migrantów, którzy chcą przedostać się do Finlandii – podało w niedzielę radio Yle, powołując się na relacje kilku Syryjczyków, którym w tym tygodniu po długim marszu w głębokim śniegu udało się nielegalnie przekroczyć granicę.

Mężczyźni z Syrii znaleźli „przemytnika”, który zorganizował im transport pod fińską granicę, poprzez komunikator Telegram. Ich podróż – jak mówili – rozpoczęła się w Petersburgu, skąd taksówkarze pochodzący z Tadżykistanu, dwoma samochodami przewieźli ich pod granicę.

„Usługa” kosztowała 6 tys. euro” –  przyznali w rozmowie z reporterami Yle.

Dalej – jak mówili – mieli już „radzić sobie sami”. Nie wiedzieli, że fińskie przejścia graniczne są nieczynne, a dotarcie na drugą stronę w kopnym śniegu zajęło im około 8 godzin – opowiadali.

W Karelii Południowej zostali zatrzymani przez patrol straży granicznej w środę. Informacje o osobach poruszających się w pasie przygranicznym służby otrzymały od lokalnej społeczności. Migranci pukali do okien domów –  alarmowali mieszkańcy.

Jeden z azylantów – jak podkreśla fiński nadawca – był wcześniej na Białorusi, skąd miał zamiar przedostać się do Polski i dalej do Unii Europejskiej, ale jego plan się nie powiódł.

W czwartek fiński rząd zdecydował, że granica z Rosją na całym liczącym ponad 1300 km odcinku będzie zamknięta przez kolejny miesiąc tj. do 11 lutego (wcześniejsza decyzja wygasała w niedzielę, 14 stycznia).

„Zagrożenie hybrydowe ze strony Rosji wciąż istnieje” – uzasadniała decyzję Mari Rantanen, szefowa MSW.

Po tym jak rząd przedłużył obostrzenia graniczne, strażnicy w okolicy Lappeenranta niedaleko zamkniętego przejścia w Nuijamaa zatrzymali jeszcze 11 Irańczyków. W nielegalnym przedostaniu się do Finlandii grupa mężczyzn otrzymała wsparcie po stronie rosyjskiej – wynikało z ustaleń straży granicznej.

W normalnych warunkach, każdego roku granicę wschodnią w terenie nielegalnie przekracza średnio po parędziesiąt osób. W obecnej sytuacji, takich przypadków może być więcej, szczególnie gdy nadejdzie wiosna i poprawią się warunki pogodowe – mówił wiceadmirał Matti Sarasmaa z dowództwa jednostki straży Finlandii Płd.-Wsch.

Jesienią ub. roku, gdy granica z Rosją była otwarta, do Finlandii przybyło ponad 1300 azylantów pochodzących głównie z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Płn.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl