Film „Nieplanowane” 6 kwietnia w toruńskim Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II

6 kwietnia w Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu odbędzie się projekcja filmu „Nieplanowane”. To historia Abby Johnson, uznanej obrończyni życia, byłej dyrektor placówki aborcyjnej sieci Planned Parenthood w Stanach Zjednoczonych. 

– Film „Nieplanowane” przedstawia konfrontację osób promujących i wykonujących aborcję z elementarnymi faktami dotyczącymi rozwoju prenatalnego człowieka. Ideologia aborcyjna przegrywa ze współczesną wiedzą naukową ukazującą rozwój dziecka w łonie matki – zauważa w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” familiolog dr Piotr Guzdek z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

Nie ma też wątpliwości, że rzetelne poszukiwanie prawdy zawsze musi doprowadzić do odrzucenia poglądów proaborcyjnych.

– „Nieplanowane” potwierdza principium etyczne: wyrządzając krzywdę nienarodzonemu dziecku, krzywdzimy również matkę – argumentuje rozmówca.

Świadectwo Abby Johnson

Problem ten ma charakter globalny.

– Podczas toczącej się dzisiaj, także w Polsce, ofensywy aborcyjnej przeciwko dzieciom poczętym opowieść o nawróceniu Abby Johnson daje nadzieję i motywację do aktywnego działania w obronie życia – mówi „Naszemu Dziennikowi” Anna Trutowska z Fundacji PRO – Prawo do Życia.

Zwraca uwagę, że film nie unika trudnych scen, które pokazują aborcyjną rzeczywistość.

– Dzięki temu już wiele dzieci zostało uratowanych, jak wynika ze świadectw nadesłanych do twórców filmu. „Nieplanowane” to jeden z tych filmów, które diametralnie zmieniają spojrzenie widza na sprawy fundamentalne i dlatego trzeba go zobaczyć – przekonuje przedstawicielka Fundacji PRO – Prawo do Życia.

Natomiast Ewa Kowalewska, prezes Human Life International Polska, zaznacza, że ta produkcja wywołała duży oddźwięk społeczny.

– Najmocniejszą stroną filmu jest bazowanie na faktach. Są to autentyczne przeżycia kobiety, która gdy zobaczyła prawdę, doznała szoku. Poznała, czym naprawdę jest aborcja. W obliczu lewicowych planów wprowadzenia aborcji „na życzenie” musimy głośno mówić i pokazywać, czym jest aborcja – podkreśla prezes HLI Polska.

W ocenie rozmówczyni trzeba poznać prawdę.

– Prawda broni się sama. Czasami po prostu nie chcemy się jej przyjrzeć albo dajemy się oszukać, ponieważ sprzyja temu olbrzymia propaganda – argumentuje.

Przekonuje, że ten film warto zobaczyć. To opowieść o tym, że nie można się oszukiwać i budować swojego życia na zakłamaniu.

– To największa zaleta. Poza tym twórcy tego obrazu przedstawili tę dramatyczną historię bardzo delikatnie i ukazali sposób myślenia tej kobiety – tłumaczy Ewa Kowalewska.

Pokaz filmu zaplanowano na godz. 19.00, trzeba jednak zaznaczyć, że przeznaczony jest on dla osób powyżej 15. roku życia.

Wartościowe obrazy

W ostatnich tygodniach w audytorium Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu można było obejrzeć wiele wartościowych produkcji. Na początku marca dwukrotnie został wystawiony spektakl „Rotmistrz Pilecki. Ofiarowanie”. Sztukę przedstawiła grupa teatralna „Rzeczpospolita apostolska” z Ostrowi Mazowieckiej z udziałem studentów Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

 
Z kolei 16 marca w Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu odbył się pokaz filmu „Pasja” Mela Gibsona. Obraz ten w polskich kinach pojawił się dwadzieścia lat temu, w marcu 2004 roku. Jest on realnym przedstawieniem ostatnich dwunastu godzin życia Jezusa Chrystusa. Produkcja oparta jest na zapisie Ewangelii i wizji bł. Anny Katarzyny Emmerich, XIX-wiecznej niemieckiej mistyczki.

Najbliższe wydarzenia w Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu [zobacz]

Jacek Sądej/Nasz Dziennik

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl