Fatah i Hamas porozumiały się ws. wyborów

Ugrupowania palestyńskie, umiarkowany Fatah i radykalny Hamas, uzgodniły w środę wieczorem na rozmowach w Kairze, że wybory parlamentarne i prezydenckie w Autonomii Palestyńskiej odbędą się do końca 2018 r.

Konkretną datę wyborów ma zatwierdzić przywódca Autonomii, przewodniczący Fatahu Mahmud Abbas.

Przedstawiciel Hamasu na rozmowach w Kairze Salah al-Bardawil nazwał środowe porozumienie „mglistym” i wyraził zaniepokojenie, że nie można było na nim poczynić postępów w kluczowych kwestiach – takich jak zniesienie sankcji nałożonych przez Abbasa czy zagwarantowanie pełnego otwarcia przejścia granicznego między Strefą Gazy a Egiptem.

W czasie rozmów nie udało się także poruszyć kwestii odpowiedzialności za bezpieczeństwo w Strefie Gazy, która do tej pory pozostawała w rękach służb wspieranych przez Hamas.

Mahmud Abbas zapowiadał wcześniej, że po objęciu kontroli nad Strefą Gazy zniósłby sankcje nałożone na tę zubożałą enklawę, które obejmowały przerwy w dostawie prądu oraz cięcia wynagrodzeń o 30 proc. dla ok. 60 tys. mieszkańców Gazy, zatrudnianych przez Autonomię Palestyńską.

„Ciężko pracowaliśmy, żeby osiągnąć praktyczne rezultaty (…) takie jak otwarcie przejść granicznych i zniesienie sankcji, a także osiąganie postępu w kwestii pojednania, ale niestety tak się nie stało” – powiedział Salah al-Bardawil.

Przewodniczący delegacji Fatahu na rozmowy w Kairze Azzam al-Ahmed powiedział, że jego ugrupowanie nalegało, aby Hamas zakończył pełne przekazywanie kontroli nad Strefą Gazy do 1 grudnia. Dodał, że kolejne spotkanie z Hamasem odbędzie się później w grudniu w celu oceny dalszych kroków dotyczących pojednania.

Urzędnicy palestyńscy powiedzieli, że Egipt ma wysłać w najbliższych dniach do Strefy Gazy delegację, by nadzorowała realizację porozumienia.

Na początku października, również w Kairze, przy mediacji Egiptu, Hamas i Fatah podpisały porozumienie w sprawie pojednania. Ta umowa ma na celu rozpoczęcie tworzenia palestyńskiego rządu jedności narodowej.

Przez ostatnią dekadę między Fatahem i Hamasem panował głęboki rozłam; w tym czasie Hamas sprawował rządy w Strefie Gazy, a Fatah kontrolował część terytoriów Zachodniego Brzegu. Porozumienie ma pozwolić rządowi na Zachodnim Brzegu odzyskać kontrolę administracyjną nad Strefą Gazy, a także zapewnić bezpieczeństwo nad przejętymi przejściami granicznymi.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl