fot. PAP/Artur Reszko

Europol: rozbito dużą grupę handlarzy tytoniu, aresztowania też w Polsce

Policja w siedmiu krajach, w tym w Polsce – aresztowała 18 osób różnych narodowości, powiązanych z międzynarodową zorganizowaną grupą przestępczą, zajmującą się praniem pieniędzy i nielegalnym handlem tytoniem – poinformował w poniedziałek Europol.

Według Europolu grupa zajmowała się nielegalnym handlem tytoniem na bardzo dużą skalę.

W dniu akcji, koordynowanej przez Eurojust (Europejska Jednostka Współpracy Sądowej), aresztowano 18 osób różnych narodowości, podejrzanych o pranie pieniędzy oraz nielegalny handel i przechowywanie około 670 tys. kilogramów tytoniu” – wyjaśnił Europol.

Polska była jednym z siedmiu krajów, w których przeprowadzono policyjną akcję. Aresztowania miały miejsce także we Włoszech, w Belgii, Wielkiej Brytanii i Holandii. Do operacji włączyły się także Rumunia i Cypr.

Europol wyjaśnia, że przestępcy kupili rzekomo we Włoszech tytoń, który został następnie został przetworzony i sprzedany handlowcom, którzy z kolei sprzedawali go nielegalnym fabrykom papierosów. Aresztowane osoby kupowały, sprzedawały i zajmowały się naprawą maszyn do produkcji papierosów.

W skoordynowanej akcji w Holandii, we Włoszech, w Wielkiej Brytanii, w Polsce i Belgii brało udział ponad 250 funkcjonariuszy policji, policji skarbowej i służb celnych.

PAP

drukuj