Europejski Bank Inwestycyjny wesprze modernizację sieci kolejowej w Polsce

Europejski Bank Inwestycyjny przeznaczy 650 mln euro na dofinansowanie modernizacji i odnowienie ok. 1150 km linii kolejowych w Polsce – poinformował dziś resort finansów. Wartość inwestycji to 1,3 mld euro.

Jak czytamy w komunikacie z resortu „dzięki umowie podpisanej przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego, na łączną kwotę 650 mln euro, zrealizowanych zostanie 15 zadań inwestycyjnych z obszaru infrastruktury kolejowej”. „W ich ramach zostanie zmodernizowanych i odnowionych około 1150 km linii kolejowych. Łączna wartość inwestycji wyniesie 1,3 mld euro” – dodano.

Minister Morawiecki, cytowany w komunikacie, powiedział, że „modernizacja infrastruktury kolejowej to przykład wzorowej współpracy pomiędzy rządem a EBI we wspieraniu projektów w naszym kraju”.

„Dzięki temu wsparciu oraz bardzo korzystnym warunkom finansowym podpisanej przeze mnie umowy, mam pewność, że projekt przyczyni się do trwałego i zrównoważonego rozwoju infrastruktury w Polsce, co ma duże znaczenie dla gospodarki oraz jakości życia wszystkich Polaków” – podkreślił wicepremier.

Projekt obejmuje zadania realizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe w latach 2016-2023. Wpisuje się on w budowę Transeuropejskich Sieci Transportowych – TEN-T na terenie Polski, m.in. korytarz transportowy Bałtyk-Adriatyk.

Obejmie również modernizację linii kolejowych łączące największe porty morskie w Gdańsku, Gdyni, Świnoujściu oraz Szczecinie, a także prace w ramach Centralnej Magistrali Kolejowej – linii kolejowej o podwyższonej prędkości łączącej Warszawę i Katowice.

Pozostałe elementy projektu będą realizowane na terenie całego kraju, w szczególności na obszarach przemysłowych na południowym wschodzie. Mają przyczynić się do wzrostu gospodarczego, spójnego z celami UE i Polski w zakresie polityki konwergencji i spójności.

Jak zaznacza resort finansów, projekt wpisuje się w promowanie zrównoważonych form transportu zarówno w ruchu pasażerskim, jak i towarowym, który przyczynia się do rozwoju ich bardziej ekologicznych form, co jest spójne z celami klimatycznymi EBI, jak i UE.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl