fot. PAP/Radek Pietruszka

Europejska Sieć Rad Sądownictwa wzywa Kancelarię Sejmu do opublikowania list poparcia członków KRS

Europejska Sieć Rad Sądownictwa wezwała Kancelarię Sejmu do opublikowania list poparcia członków Krajowej Rady Sądownictwa. Zdaniem organizacji wykonanie tego obowiązku jest sprawą wielkiej wagi i powinno nastąpić jak najszybciej.

W liście Europejska Sieć Rad Sądownictwa powołała się na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z końca czerwca. Sąd orzekł w nim, że Kancelaria Sejmu powinna udostępnić wykazy nazwisk osób popierających kandydatów do KRS złożone w ramach procedury wyboru 15 sędziów członków Rady przez Sejm.

Odnosząc się do sprawy poseł Marek Ast podkreślił, że w Trybunale Konstytucyjnym jest skarga na przepis ustawy o KRS dot. ujawnienia zgłoszeń kandydatów do Rady. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości do tej skargi dołączyli wniosek o zabezpieczanie „tak, aby do czasu rozstrzygnięcia Trybunału, wyrok NSA nie podlegał wykonaniu”.

– Na czas trwania ustawy przed Trybunałem Konstytucyjnym liczymy na to, że wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego nie będzie wykonany. Jeżeli TK stwierdzi, że 11 cech w tym brzmieniu i w tym rozumieniu, jakie ukształtowało się w orzecznictwie sądów administracyjnych, jest zgodne z konstytucją, to wówczas Kancelaria Sejmu uczyni zadość temu apelowi. Na tym etapie obowiązuje polskie prawo. Jeżeli Trybunał Konstytucyjny wyda postanowienie o zabezpieczeniu tego wniosku – wówczas będziemy czekali do rozstrzygnięcia TK – wyjaśnił poseł Marek Ast.

W ubiegłym roku ta sama organizacja, czyli Europejska Sieć Rad Sądownictwa, zawiesiła polską KRS w prawach członka. W ocenie tej organizacji polska Rada nie spełnia wymogów dotyczących niezależności od władzy.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl