Etiopia: od 100 do 50 osób zginęło podczas antyrządowych manifestacji

Od stu do pięćdziesięciu osób zostało zabitych w weekend podczas antyrządowych manifestacji brutalnie stłumionych przez władze w regionie Oromia w środkowej i zachodniej Etiopii oraz w regionie Amhara na północy – podały w poniedziałek źródła opozycyjne.

Według organizacji Amnesty International zginęło w sumie 97 osób, a kilkaset jest rannych.

– Reakcja sił porządkowych była bardzo brutalna, ale nie była dla nas zaskoczeniem – oceniła Michelle Kagari, zastępca dyrektora regionalnego biura tej organizacji obejmującego zasięgiem Afrykę wschodnią.

„Według naszych informacji od 48 do 50 manifestantów zostało zabitych w regionie Oromia” – powiedział agencji AFP Merera Gudina przedstawiciel opozycji i Kongresu Ludu Oromii. „Bilans ofiar może być jednak jeszcze większy” – zastrzegł wskazując, że siły porządkowe używały ostrej amunicji dla stłumienia manifestacji.

W piątek premier Hailemariam Desalegn wydał rozporządzenie zezwalające policji na użycie wszelkich dostępnych środków dla przywrócenia ładu i przeciwdziałanie zbieraniu się spontanicznych manifestacji.

Z kolei anonimowe źródło dyplomatyczne w Addis Abebie poinformowało, że łącznie w Oromii i Amharze zginęło 49 osób, w tym co najmniej 22 w samej Oromii. Oba regiony są zamieszkiwane łącznie przez 60 procent ludności stumilionowej Etiopii.

W sobotę na ulice wielu miast tego regionu, w tym w leżącej tam, stołecznej Addis Abeby wyszło wielu demonstrantów, żeby zaprotestować przeciwko polityce rządu sformowanego w większości przez polityków wywodzących się z prowincji Tigraj. ,,Potrzebujemy wolności” – brzmiało hasło na jednym z transparentów. Tłum został brutalnie rozpędzony przez siły bezpieczeństwa. Niektórych protestujących zatrzymywano i zaciągano do samochodów policyjnych.

Manifestacje w Addis Abebie – wcześniej sporadyczne – mnożą się od listopada, gdy ludzie zaczęli protestować przeciw planom rozszerzenia granic terytorialnych stolicy.

W niedzielę demonstracje miały też miejsce w Amharze. Tego dnia do starć sił bezpieczeństwa z manifestantami doszło również w mieście Bahir Dar na północy. W proteście uczestniczyło kilka tysięcy osób – podało źródło dyplomatyczne.

Najbardziej brutalne stłumienie protestów miało miejsce w Nekempte, gdzie siły porządkowe otworzyły ogień do manifestantów.

Jak informuje Amnesty International, rząd zablokował w weekend internet, twierdząc, że to ,,antypokojowe elementy” zza granicy i internetowych aktywistów należy winić za przemoc.

Na razie źródła rządowe nie podały żadnego bilansu ofiar.

PAP/RIRM

drukuj