PAP/EPA

Etiopski rząd: Wojsko przejęło „pełną kontrolę” nad stolicą Tigraju

Wojska etiopskie przejęły „pełną kontrolę” nad stolicą północnego regionu Tigraj, Makalle – podał w sobotę wieczorem etiopski rząd. Premier Abiy Ahmed Ali napisał na Twitterze, iż działania militarne w Tigraju zostały zakończone.

To ważny etap w trwających od trzech tygodni walkach między etiopskimi siłami rządowymi a siłami lojalnymi wobec władz regionu – wskazuje agencja Reutera. Konflikt, w wyniku którego ok. 43 tys. ludzi uciekło do sąsiedniego Sudanu, grozi zwiększeniem napięcia w Rogu Afryki.

„Rząd federalny ma teraz pełną kontrolę nad miastem Makalle” – napisał premier Abiy w oświadczeniu opublikowanym na swoim Twitterze.

https://twitter.com/AbiyAhmedAli/status/1332740110039846914

Dodał, że policja szuka aktualnie przywódców Ludowego Frontu Wyzwolenia Tigraju (TPLF) i związanych z nim sił, które walczą z etiopskim wojskiem w tym regionie od 4 listopada.

„Policja federalna będzie teraz kontynuować swoje zadanie polegające na zatrzymywaniu przestępców TPLF i stawianiu ich przed sądem” – zapowiedział Abiy. Premier nazwał rządową ofensywę w Tigraju operacją zaprowadzania prawa i porządku.

TPFL, oskarżany przez rząd federalny o dążenie do secesji, nie wydał na razie żadnego oświadczenia.

Informacje podawane przez obie strony są trudne do zweryfikowania, ponieważ połączenia telefoniczne i internetowe z regionem zostały zerwane, a dostęp do informacji jest ściśle kontrolowany przez rząd w Addis Abebie od czasu rozpoczęcia walk 4 listopada.

Władze przekazały wcześniej, że siły rządowe znajdują się w końcowej fazie ofensywy w regionie i zajmą się ochroną ludności cywilnej w liczącym pół miliona ludzi Makalle.

PAP

drukuj